مشکلات زندگی در ترکیه برای ایرانیان

مشکلات زندگی در ترکیه برای ایرانیان

مشکلات زندگی در ترکیه یکی از مسائل مهم برای مهاجرت به این کشور است. این مشکلات باید توسط افرادی که قصد مهاجرت به ترکیه را دارند مورد بررسی قرار بگیرد. کشور ترکیه یکی از محبوب‌ترین کشورها به‌عنوان مقصد مهاجرت برای ایرانیان است. این کشور در نزدیکی و همسایگی ایران است و فرهنگ آن‌ها به هم نزدیک است. باوجوداینکه این کشور به‌عنوان یکی از مقصدهای مناسب برای زندگی به‌حساب می‌آید؛ زندگی در این کشور و گرفتن اقامت کشور ترکیه مشکلاتی را نیز به همراه خواهد داشت. در ادامه قصد داریم به این مشکلات و روش‌های مهاجرت به این کشور بپردازیم؛ با ما همراه باشید.

مشکلات زندگی در ترکیه

ترکیه در چند سال اخیر، بیشتر موردتوجه خارجی‌ها و خصوصاً ایرانی‌هایی قرار گرفته است. بسیاری قصد دارند در این کشور مشغول به کار شوند و یا به تأسیس تجارت خود بپردازند. آن‌ها می‌توانند با خریدن خانه در ترکیه و خرید املاک یا استفاده از روش‌های دیگر در ترکیه اقامت را دریافت می‌کنند.

در کشور ترکیه مثل تمامی کشورهای دیگر، به‌خاطر وجود تفاوت‌های فرهنگی؛ ممکن است اشخاصی که از کشورهای دیگر به این کشور مهاجرت می‌کنند در بحث زندگی با مشکلاتی مواجه شوند، اما به‌خاطر وجود تشابه فرهنگی بین ترکیه و کشور ما این سخن چندان صادق نخواهد بود. ولی باوجود این بعضی از مشکلات زندگی در ترکیه برای ایرانیان هم وجود خواهد داشت.

یادگیری زبان ترکی یکی از مشکلات زندگی در ترکیه

از جمله مشکلات زندگی در ترکیه برای ایرانیان یادگیری و آموختن زبان آنها است. زیرا تا وقتی که به زبان ترکی تسلط کافی نداشته باشید، برقراری ارتباط اجتماعی، یافتن کار و شغل و … برایتان بسیار سخت خواهد بود.

و این تصور کاملاً غلط که بعد از سه الی چهار ماه، می‌توان زبان ترکی را به طور کامل آموخت، به مشکلات زندگی در ترکیه دامن می‌زند. آموختن زبان ترکی گرچه در این مدت زمانی امکان‌پذیر و ممکن است ولی بسیار سخت خواهد بود و به‌طورکلی زمان بیشتر و بالاتری را می‌طلبد.

هزینه‌های بالا برای زندگی در ترکیه

بعضی هزینه‌های بالای زندگی در این کشور نیز از دیگر مشکلات زندگی در ترکیه است که اگر تکیه‌گاه و پشتوانه مالی نداشته باشید، برایتان بسیار بد و عذاب‌آور خواهد بود. می‌توان گفت در حالت کلی هزینه‌های قبض‌ها و بنزین و خرید و بعضی موارد دیگر در این کشور بسیار گران و بالا است. نکته بسیار مهم در مورد هزینه‌ها در کشور ترکیه آن است که شهر و منطقه محل زندگی شما هم به شکل قابل‌ملاحظه‌ای در کم یا زیاد بودن هزینه‌های زندگی تأثیر دارد. البته قیمت خانه معمولی در ترکیه می توان گفت زیاد نیست.

در شهرهای کوچک و کم‌جمعیت هزینه و خرج‌های زندگی به نسبت پایین‌تر و کمتر از شهرهای بزرگ مثل استانبول است. همان‌طور که گفتیم زندگی در شهرهای بزرگ و هزینه‌های آن‌یکی از مشکلات زندگی در ترکیه است.

عدم آگاهی از قوانین کشور ترکیه یکی از مشکلات زندگی در ترکیه

برخی از ایرانیان زمان مهاجرت به ترکیه از هیچ‌کدام از مراکز مهاجرتی، مشاوره‌ای نمی‌گیرند و تنها بر پایه حرف‌ها و سخن‌هایی که از افراد دیگر شنیده‌اند، به مهاجرت اقدام می‌نمایند. معمولاً در بیشتر مواقع به‌خاطرنداشتن آگاهی مناسب از وضعیت و قوانین کشور ترکیه، تمامی سرمایه خود را از دست می‌دهند و دوباره به کشور خود بازمی‌گردند. مشکلات زندگی در ترکیه شامل نداشتن آگاهی از قوانین این کشور هم می‌شود. کمک‌گرفتن از مشاورهای مختص به امور مهاجرت به‌منظور آشنا شدن با قوانین و وضعیت کشور مدنظر، مسیر شما را در رسیدن به مقصودتان راحت‌تر خواهد کرد.

عدم امنیت مالی

یکی دیگر از مشکلات زندگی در ترکیه برای هم‌وطنان ما کلاهبرداری‌های افراد سودجو و منفعت‌طلب از راه‌های مختلف و متفاوت است. این اشخاص از مسیرهای مختلف از افراد مهاجر که بدون هیچ‌گونه آگاهی اقدام به مهاجرت به کشور ترکیه می‌کنند، کلاهبرداری کرده و باعث ایجاد عدم امنیت و ازبین‌رفتن سرمایه و اموال آنها می‌شوند.

روش‌های مهاجرت به کشور ترکیه

مهاجرت به‌وسیله خرید ملک

طبق قوانین کشور ترکیه، شهروندان خارجی یا مهاجر با خرید خانه توانایی دریافت ویزای ترکیه را دارند. ویزای اقامت ترکیه از طریق خرید خانه در این کشور به مدت یک سال اعتبار دارد و به‌نوعی ویزای موقت به‌حساب می‌آید، اما امکان تبدیل آن به ویزای دائم وجود دارد که این تبدیل یکی از مشکلات زندگی در ترکیه است. از مزیت‌های این اقامت می‌توان به اقامت بقیه اعضای خانواده و نیز بهره‌مند شدن از خدمات دولتی رایگان، شغل، سرمایه‌گذاری، بازکردن حساب در بانک‌های معتبر ترکیه، مسافرت خارجی بدون نیاز به ویزا اشاره کرد.

مهاجرت به روش تحصیلی

مهاجرت تحصیلی یکی از آسان‌ترین روش‌ها برای گرفتن ویزای دانشجویی کشور ترکیه است. این نوع از مهاجرت مشکلات زندگی در ترکیه را ندارد. کشور ترکیه با افزایش کیفیت آموزش عالی و دانشگاه‌های خود، به‌عنوان مقصدی مناسب برای مهاجرت تحصیلی دانشجویان ایرانی انتخاب می‌شود.

تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه کاملاً رایگان است و از وضعیت نسبتاً خوبی برخوردار هستند. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی بالا است و متعاقباً دارای کیفیت بسیار بالایی هم از نظر امکانات و هم آموزش هستند.

مهاجرت از طریق کار

یکی از ویزاهای محبوب برای کشور ترکیه، ویزای کار است. متقاضیان برای دریافت ویزای کار و اقامت در ترکیه باید دارای شرایط کاریابی و انجام کار باشند. یکی از مشکلات برای دریافت این ویزا تسلط کامل به زبان ترکی است. اقامت کار به مدت یک سال و قابل تمدید است. نکته بسیار مهم دررابطه‌با این ویزا آن است که فرد بعد از یک سال کار و پرداخت حق بیمه و مالیات در ترکیه، توانایی درخواست ویزا برای اعضای خانواده خود را خواهد داشت.

مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری

یکی دیگر از روش‌های مهاجرت به کشور ترکیه، سرمایه‌گذاری است. این روش مشکلات زندگی در ترکیه را به‌خاطر سیاست‌های این کشور مبتنی بر جذب سرمایه‌گذاران خارجی را ندارد، بنابراین این فرصت برای دریافت اقامت بسیار مناسب است. با استفاده از این روش بعد از ۵ سال توانایی دریافت اقامت دائم را خواهید داشت.

مهاجرت از طریق ازدواج

برای این منظور، فرد باید اقامت دائم یا پاسپورت ترکیه را داشته باشد. بعد از ازدواج، همسر او می تواند به کشور ترکیه مهاجرت کند و اقامت دائم را از این طریق دریافت کند.

مهاجرت از طریق پناهندگی

اشخاصی که به علت‌های متفاوتی مانند دلایل سیاسی، عقیدتی، مذهبی، جنگ و … امنیت جانی نداشته باشند و درخواست پناهندگی به کشور ترکیه را بدهند، باید بدانند که کشور ترکیه به‌خاطر مفاد کنوانسیون ژنو تنها از پناهندگان کشورهای عضو شورای اروپا حمایت می‌کند و این یکی از مشکلات زندگی در ترکیه است.

سخن آخر مشکلات زندگی در ترکیه

باتوجه‌به مشکلات موجود، درصورتی‌که با آگاهی کامل و با دریافت راهنمایی‌های مناسب از مشاورین متخصص در امور مهاجرتی، اقدام به مهاجرت به این کشور کنید، باید بر اساس علت مهاجرت خود، یکی از روش‌هایی که گفتیم را برای دریافت اقامت موقت یا دائم انتخاب کنید.

شما می توانید مطلب ارزان‌ ترین شهر ترکیه برای زندگی را نیز بخوانید.

 

مناطق استانبول

درباره کوبه

کوبه یک بانک اطلاعات املاک است که اطلاعات جامعی از املاک فروشی در ترکیه و قبرس شمالی را در اختیار متقاضیان خرید ملک قرار می‌دهد.

© 2021 کلیه حقوق برای گروه کوبه محفوظ میباشد. طراحی سایت یاس کیش