موزه باستان‌شناسی استانبول

موزه باستان‌شناسی استانبول

موزه باستان ‌شناسی استانبول شامل یک مجموعه مهم از آثار باستانی ماقبل تاریخ، یونان، رم و بیزانس است که به طرز زیبایی به نمایش گذاشته شده است و تمام این مجموعه از کاخ توپکاپی به این موزه منتقل شده است.

این موزه در پارک گلهان در جنوب کاخ توپکاپی قرار گرفته است و شامل سه ساختمان مجزاست. موزه ی باستان شناسی (ساختمان اصلی)، موزه شرق باستان و موزه هنرهای اسلامی و ترکی تشکیل شده است. در موزه باستانشناسی استانبول بیش از یک میلیون قطعه ی با ارزش نگهداری می شود که تاریخ و تمدن دوره های مختلف جهان را در خود جای داده اند.

در طبقه دوم موزه باستان شناسی استانبول آثار آناتولی، بین النهرین، مصر و عربی در معرض نمایش قرار دارد. ستون پادشاه اکد نارامسین، تفاهمنامه قادس و مجسمه زنجیرلی از آثار بسیار نادر و نفیس موزه باستانشناسی استانبول هستند. در این موزه آرشیو تابلت و همچنین ۷۵۰۰۰ نوشته میخی نگهداری میشود.
در داخل حیاط نیز، موزه هنر باستانی شرقی، اشکی سارک ازرلری قرار گرفته و  به نمایش آثار پیش از اسلام اختصاص داده شده است که آثار هنری بابل باستان، از کارهای برجسته در این بخش هستند.
سومین ساختمان مجموعه موزه، عمارت کاشی کاری فوق العاده‌ سینیلی کوشک است که یکی از قدیمی ‌ترین ساختمان‌ های باقی مانده از دوران عثمانی در استانبول است و کارهای  سرامیکی زیبای ساختمان  به طور عمده کاشی کاری ایزنیک در قرن شانزده و تزئینات سفالی قرن ۱۲ تا ۱۹ به طور حیرت انگیزی سالم مانده اند.

با توجه به زمان ساخت آن که سال ۱۴۷۲ می باشد، تاثیر هنر ایرانی در معماری آن کاملا مشهود است. این موزه در اصل برای سلطان محمد فاتح به عنوان یک مکان مجلل ساخته شده بود تا بتواند بازی ها و مسابقات ورزشی را از آنجا تماشا کند. 
در میان گنجینه ‌های اصلی موزه باستان ‌شناسی در استانبول، یافته‌ های باستان شناس عثمانی می باشد، این یافته ها تابوت هایی هستند که با حفاری در صیدون در جنوب لبنان، از گورستان پادشاهان صیدون باستان بدست آمده است.

به اختصار می توان به تابوت الکساندربزرگ با آن تصویر پیچیده از نبرد سپاه مقدونی در برابر ایرانیان و تابوت عزاداران با نقش هجده زن سوگوار که نمونه های زیبا از این هنر ارزشمند، در قرن چهارم قبل از میلاد اشاره نمود. علاوه بر بخش صیدون، این مجموعه شامل یافته های سراسر امپراطوری عثمانی نیز می شود.

از نمونه‌ های بسیار زیبا می توان به تابوت ‌های ساتراپ در قرن پنج قبل از میلاد، تابوت لیسیان چهارصد سال قبل از میلاد و تابوت سیدامارا متعلق به کنیا در قرن سوم نیز اشاره نمود.

برای خرید ملک در استانبول می توانید از سایت املاک ترکیه کوبه استفاده کنید.

 

درباره کوبه

کوبه یک بانک اطلاعات املاک است که اطلاعات جامعی از املاک فروشی در ترکیه و قبرس شمالی را در اختیار متقاضیان خرید ملک قرار می‌دهد.

© 2021 کلیه حقوق برای گروه کوبه محفوظ میباشد. طراحی سایت یاس کیش