منطقه فاتح

منطقه فاتح استانبول

منطقه فاتح استانبول قدیمی ترین منطقه شهری استانبول می باشد که در شبه جزیره ای در جنوب شرقی بخش اروپایی استانبول واقع شده است. همسایگان این منطقه از شمال غرب ایوب سلطان و از غرب زیتین بورنو می باشند.

منطقه فاتح از جنوب دارای نوار ساحلی با دریای مرمره، از شرق دارای نوار ساحلی با تنگه بسفر و از شمال دارای نوار ساحلی با خلیج شاخ طلایی است. مساحت آن 15.93 کیلومتر مربع و طبق آمار سال 2020 دارای 396.594 نفر جمعیت است.

این بخش در سال 1928 به یک منطقه مستقل تبدیل شد. لیکن محدوده آن در سال 2009 با اصلاح ساختار اداری استانبول و اضافه شدن منطقه امینونو به آن، دستخوش تغییر گردید.
شبه جزیره ای که منطقه فاتح در آن قرار دارد، از نظر ساختارهای تاریخی بسیار غنی است و به نام شبه جزیره تاریخی استانبول معروف است.

در واقع، بدلیل موقعیت خاص جغرافیایی این منطقه، تمامی حکومتها و پادشاهی هایی که بر استانبول حکمرانی نمودند در این شبه جزیره تاسیس شدند. منطقه فاتح استانبول در ادوار مختلف تاریخ بعنوان قلب و مرکز استانبول شناخته می شدند.

منطقه فاتح

به بیان دیگر، این شبه جزیره با قدمت تاریخی 8500 ساله، خاستگاه و منشا اصلی پیدایش شهر استانبول می باشد. شبه جزیره تاریخی فاتح علاوه بر اینکه یکی از مهمترین مراکز امپراتوری روم بوده، به مدت 1058 سال پایتخت امپراتوری بیزانس و به مدت 469 سال پایتخت امپراتوری عثمانی بوده است.

با توجه به این ویژگی، شبه جزیره تاریخی مانند موزه ای در فضای باز و دارای آثار مربوط به دوره های روم ، بیزانس و عثمانی عمل کرده و می توان آثار بسیار مهمی از این سه تمدن مهم را با هم در این منطقه مشاهده نمود. 

منطقه فاتح استانبول میزبان تعداد زیادی از بناهای مشهور تاریخی است. از میان آنها می توانید مسجد ایا صوفیا، مسجد سطان احمد، قصر توپکاپیرا نام برد. البته، دیوار قدیمی استانبول، بازار بزرگ، آب انبار یرباتان، ابلیسک مصری و تعداد زیادی مسجد و کلیسا و مدارس تاریخی اشاره نمود.

علاوه بر این وجود نهادهای دولتی مانند دفتر فرمانداری، شهرداری کلانشهر استانبول، اداره پلیس و اداره مالیات و ... به اهمیت این منطقه می افزاید. 
منطقه فاتح با داشتن سیستم های زمینی، دریایی و ریلی یکی از سهل الوصول ترین مناطق استانبول است. از یکسو پلهای گالاتا و آتاتورک ارتباط این منطقه را از سمت شمال با منطقه بی اوغلو فراهم نموده اند.

 از سوی دیگر تونل اوراسیا بعنوان دومین تونل ارتباطی تنگه بسفر، ارتباط منطقه فاتح را با منطقه اوسکودار در بخش آسیایی فراهم نموده است. همچنین مرز غربی این منطقه در مجاورت بزرگراه ای 5 واقع شده است. بدین ترتیب این منطقه از جهات مختلف، در خصوص ارتباطات زمینی، دسترسی مناسب به سایر مناطق استانبول را دارا می باشد.

فاتح و اسکله

عبور یک خط تراموا، خطوط مترو M5، M1B و M1A و خطوط ریلی سنگین که از طریق پل هالیچ و تونل مرمره (بعنوان اولین تونل ارتباطی تنگه بسفر)، به ترتیب با منطقه بی اوغلو و منطقه اوسکودار در بخش آسیایی متصل می باشند نیز کمک شایانی به تسریع در حمل و نقل عمومی منطقه فاتح نموده است. علاوه بر مواردی که ذکر شد، منطقه فاتح، به عنوان یک شبه جزیره، در حمل و نقل دریایی و آبراه ها از موقعیت بسیار مطلوبی برخوردار است.

روزانه سفرهای دریایی بیشماری از اسکله های این منطقه، اسکله امینونو در شمال منطقه فاتح استانبول و در مجاورت خلیج طلایی و اسکله ینی کاپی در جنوب منطقه و در مجاورت دریای مرمره، به مقاصد مختلف از جمله اسکله های مناطق اوسکودار، کادیکوی و جزایر پرنس در بخش آسیایی انجام می گردد.
منطقه فاتح با توجه به ویژگیهای فوق، همواره یکی از مناطق جذاب جهت خرید ملک برای خریداران خارجی بود. لیکن این جذابیت در سال 2021 از بین رفته است.

قانون جدید اداره مهاجرت ترکیه که در ژانویه سال 2021 تصویب گردید. تصریح نموده که نه خرید ملک و نه اجاره آن در منطقه فاتح، منجر به اخذ اقامت ترکیه نخواهد شد. این امر بازار خرید مسکن خارجی ها در این منطقه را به کلی راکد نموده است. 

برای خرید ملک ارزان در استانبول می توانید از سایت املاک ترکیه کوبه استفاده کنید.

 

درباره کوبه

کوبه یک بانک اطلاعات املاک است که اطلاعات جامعی از املاک فروشی در ترکیه و قبرس شمالی را در اختیار متقاضیان خرید ملک قرار می‌دهد.

© 2021 کلیه حقوق برای گروه کوبه محفوظ میباشد. طراحی سایت یاس کیش