منطقه ایوب سلطان

منطقه ایوب سلطان استانبول

منطقه ایوب سلطان استانبول یکی از مذهبی ترین مناطق شهری استانبول می باشد که در شمال بخش اروپایی استانبول قرار دارد. همسایگان این منطقه از شرق ساریر، کائیتهانه و بی اوغلو، از جنوب شرق فاتح و زیتین بورنو، از جنوب بایرام پاشا، قاضی عثمان پاشا و سلطان غازی، از جنوب غرب باشاک شهیر و از غرب آرناووتکوی می باشند.

ایوب سلطان از شمال دارای نوار ساحلی با دریای سیاه و از جنوب دارای نوار ساحلی با خلیج شاخ طلایی است. مساحت آن 228.14 کیلومتر مربع و طبق آمار سال 2020 دارای 405.845 نفر جمعیت است.

این محدوده در سال 1936 به یک منطقه مستقل تبدیل شد. لیکن محدوده آن در سال 2009 با اصلاح ساختار اداری استانبول و جدا شدن برخی مناطق، دستخوش تغییر گردید.
نام این منطقه از ابو ایوب الانصاری گرفته شده است که مقبره اش در این منطقه قرار دارد. وی یکی از یاران حضرت محمد (ص) بوده که در جنگ های صدر اسلام و در اطراف استانبول کشته شدند.

سلطان محمد فاتح در سال ۱۴۵۰ با فتح استانبول مکان قبر ایوب را به همراه یک کتیبه مرمر هزار ساله کشف می کند. پس از آن، اولین مسجد استانبول را در مجاورت مدفن وی ساختند و همچنین مقبره ای نیز برای او می سازد.

لازم بذکر است که آرامگاه ایوب سلطان به عنوان یکی از مقدس ترین و مهم ترین زیارتگاه های مذهبی استانبول به شمار می رود. برخی از وسایل شخصی حضرت محمد (ص) در ساختمان آرامگاه ایوب سلطان، نگهداری می شود.
بافت شهری ایوپ سلطان قدیمی و دربرگیرنده آثار تاریخی بسیاری از دوره عثمانی مانند مسجد ایوب سلطان، کافه پیر لوتی و همچنین گورستان های تاریخی می باشد.

منطقه ایوب سلطان

در این منطقه به غیر از مقبره ایوب سلطان که نام و شهرت به سزایی دارد. مقبره های بسیاری از افراد مهم مانند قبور سرداران، دولتمردان، هنرمندان و دانشمندان دوره عثمانی نیز وجود دارد.

با توجه به بافت مذهبی و تمایل به دفن اموات در این منطقه، بسیاری از گورستان های مسلمانان در درون یا مجاور منطقه ایوب سلطان بوجود آمد. 
امکانات درمانی ایوب سلطان بسیار مناسب است. بیمارستان ها و مراکز پزشکی مختلفی در این منطقه قرار دارند. مانند بیمارستان دولتی ایوب، بیمارستان خصوصی علی بی و مرکز پزشکی آجیبادام گوک تورک که یکی از بهترین و معروف ترین بیمارستان های خصوصی استانبول می باشد.

منطقه ایوب سلطان دارای چندین مرکز خرید بزرگ می باشد. از جمله آنها میتوان به مرکز خرید ایوب پارک، مرکز خرید ایسفانبول، مرکز خرید تپه سفید، مرکز خرید اکسیس استانبول و مرکز خرید حالیچ جواهیر مال اشاره کرد.

اما بیشتر تامین مایحتاج ساکنین از طریق مغازه ها، فروشگاهها و بازارهای محله ای که در بخش های مختلف منطقه قرار دارند، انجام می پذیرد.
اتوبان های ای 5 و تم که از جمله مهم ترین اتوبان های شهر استانبول می باشند، با عبور از جنوب منطقه ایوب سلطان، دسترسی را برای عموم فراهم می کنند. علاوه بر وسایط حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس، دلموش و تاکسی که در تمامی سطح این منطقه وجود دارند. دسترسی به متروبوس از طریق اتوبان ای 5 و خطوط جدید متروی استانبول، دسترسی به این منطقه را راحتتر کرده است .
ایوب سلطان در قرون 17 و 18، رشد شهری بدون برنامه و فاقد ساختاری را تجربه کرد. ایجاد شهرک های کارگری از یکسو و تاسیس کارخانه های صنعتی از سوی دیگر سبب ادغام این منطقه با مناطق مرکزی استانبول و از بین رفتن فضای عرفانی آن شد.

ایوب سلطان

در سالهای اخیر و بسیاری از کارخانه ها تعطیل یا از آنجا حذف شدند. البته در راستای تأکید بر آرامش معنوی منطقه، اصلاحات متعدد و تلاش زیادی جهت احیای فضای معنوی منطقه انجام شد.

در طول سالهای گذشته، ساخت و ساز های جدید و نوسازی نیز در این منقطه شروع شد. اما جو منطقه همچنان مذهبی است و مساجد و تاریخ هنوز بر این منطقه مسلط هستند.

بیشتر بافت این منطقه را بافت قدیمی و سنتی تشکیل می دهد. ساختار جمعیتی این منطقه بیشتر ترک نشین است و تعداد خارجی های ساکن در این منطقه نسبت به سایر مناطق کم تر می باشد .

برای خرید ملک ارزان در استانبول می توانید از سایت املاک ترکیه کوبه استفاده کنید.

 

 

درباره کوبه

کوبه یک بانک اطلاعات املاک است که اطلاعات جامعی از املاک فروشی در ترکیه و قبرس شمالی را در اختیار متقاضیان خرید ملک قرار می‌دهد.

© 2021 کلیه حقوق برای گروه کوبه محفوظ میباشد. طراحی سایت یاس کیش