منطقه عمرانیه

منطقه عمرانیه استانبول

عمرانیه، به معنی منطقه توسعه یافته یا منطقه در رفاه، در مرکز بخش آسیایی استانبول واقع شده است. همسایگان این منطقه از غرب اوسکودار، از شمال بیکوز، از شمال شرق چکمه کوی و از شرق سنجاق تپه و از جنوب آتاشهیر می باشند. عمرانیه فاقد نوار ساحلی بوده، مساحت آن 45.03 کیلومتر مربع و طبق آمار سال 2020 دارای 713.803 نفر جمعیت است.

این منطقه در سال 1987 با جدا شدن از منطقه اوسکودار به یک منطقه مستقل تبدیل گردید، اما محدوده کنونی این منطقه پس از پاره ای تغییرات و براساس اصلاحات ساختار اداری استانبول در سال 2009، معین شده است.
در ادوار مختلف تاریخ، عمرانیه، که به نامهای دیگری مانند "سرو تنها" و "دهکده مهاجر" نیز نامیده شده، منطقه ای سرسبز و پوشیده از جنگل و با ساختار روستایی بود که تا قبل از فتح استانبول در سال 1453، مابین حکمرانان مسلمان و بیزانسی دست به دست می گردید.

عمرانیه تا سال 1960 شکل روستایی خود را حفظ نمود تا اینکه در این سال گامهای اولیه جهت تبدیل این محل به یک منطقه صنعتی آغاز گردید و اولین شهرداری منطقه نیز در سال 1963 تاسیس شد؛ ولیکن به مانند اکثر مناطق بخش آسیایی استانبول، پیشرفت سریع شهرنشینی در منطقه عمرانیه هم مرهون افتتاح پلهای ارتباطی تنگه بسفر می باشد.

با افتتاح پلهای ارتباطی اول و دوم تنگه بسفر (پل شهدای 15 جولای و پل سلطان محمد فاتح) تغییرات زیادی در عمرانیه ایجاد شد. از یکسو عمرانیه به یک منطقه تجاری پر جنب و جوش با تنوع اقتصادی منطقه ای بسیار غنی تبدیل گردید که با استقرار بسیاری از مشاغل بین المللی در آن، افراد جوان و تحصیل کرده از سراسر ترکیه را به خود جذب نمود و از سوی دیگر و در راستای پاسخگویی به نیازهای همه طبقات، تعداد زیادی از پروژه های مسکن در عمرانیه آغاز گردید. 
واقع شدن منطقه عمرانیه در مجاورت شاه راههای ارتباطی بخش آسیایی به بخش اروپایی، حایگاه ویژه ای برای این منطقه در خصوص دسترسی مناسب و حمل و نقل ایجاد نموده است.

بزرگراه E80 از مجاورت مرز جنوبی منطقه شروع و پس از عبور از عرض منطقه، از مرز شمالی آن به سمت پل سلطان محمد فاتح و بخش آسیایی ادامه مسیر می دهد.

بزرگراه Q4 هم که در حکم ادامه آسیایی بزرگراه E5 است، در مرز جنوبی منطقه واقع شده است. همچنین اتوبان شیله به صورت شرقی – غربی از طول منطقه می گذرد. حمل و نقل عمومی منطقه عمرانیه، با ظرفیت مناسب و از طریق خط M5 مترو، دلموش و اتوبوس تامین شده است.

عمرانیه یکی از مناطق پیشرو استانبول در زمینه رشد سریع شهرنشینی و افزایش جمعیت است که ضمن توجه به بافت روستایی و محلی خود، توسعه سریع بافت شهری را هم تجربه نموده است. امروزه پروژه های بزرگ ساختمانی مانند مراکز خرید بزرگ (از جمله اولین شعبه IKEA در استانبول)، مراکز تفریحی و مجتمع های آپارتمانی مدرن در همه جای این منطقه به چشم می خورد.

در سالهای اخیر عمرانیه با چشم انداز طبیعی و طراحی شهری خود توسط نهاد ISTAC به عنوان پاکترین منطقه استانبول انتخاب شده است. این منطقه ای تمیز شهری، با توجه به ظرفیت های بالقوه خود از قبیل دسترسی مناسب، واقع شدن در مجاورت شاه راههای ارتباطی به بخش اروپایی، دارابودن امکانات خرید و غذا خوری های مناسب، محل سرمایه گذاری های متعددی گردیده و این امر باعث رونق بازار املاک و مستغلات شده است. به نحوی که امروزه عمرانیه یکی مکان های جذاب برای خرید املاک و مستغلات با نرخ بازگشت سرمایه مناسب ارزیابی می شود.

برای خرید ملک ارزان در استانبول می توانید از سایت املاک ترکیه کوبه استفاده کنید.