لاهماجون

غذای لاهماجون ترکیه ای

لاهماجون یک غذای سنتی و محبوب ترکی است که امروزه به رسمیت جهانی رسیده است. این غذا به عنوان یک میان وعده سریع و حتی یک وعده غذایی کامل در هر جای ترکیه و همچنین در اکثر کشورهای خاورمیانه مانند سوریه، عراق، ایران و لبنان یافت می شود.

مطابق برخی شایعات تاریخی، لاهماجون سابقه تاریخی 4000 ساله دارد و برای اولین بار در دوران پادشاهی بابل تهیه شده است.

روایات تاریخی دیگر منشا این غذا را قرن ۶ پیش از میلاد معین کرده اند، که در این زمان سربازان پادشاه ایرانی داریوش اول، نان های مسطحی با روکش ساخته شده از پنیر و خرما را روی سپرهای خود می پختند. 
 لاهماجون، مخفف کلمه "لحم عجین"، به معنای "گوشت و خمیر" است که به صورت مصطلح به عنوان "پیتزای ترکی" نیز شناخته می شود. این غذا از یک لایه خمیر گرد و نازک بهمراه لایه روکش مواد بر روی آن تشکیل می شود.

برای تهیه لاهماجون پس از پخش کردن مواد بر روی خمیر، آن را در تنور می گذارند تا بپزد و سپس معمولاً روی آن لیموی تازه می ریزند و آن را لوله کرده و با ترشی، گوجه فرنگی، فلفل، پیاز، کاهو و بادمجان کبابی به همراه دوغ میل می کنند. 
مواد روی خمیر لاهماجون در دستورالعمل های مختلف متفاوت است، اما یکی از رایج ترین انواع آن، لاهماجون گوشت است که روی آن ترکیب لذیذی از گوشت چرخ کرده، روغن زیتون و سبزیجات خرد شده مانند پیاز، گوجه فرنگی و جعفری و برخی ادویه ها مانند فلفل قرمز، دارچین، زیره و فلفل سیاه وجود دارد.

لاهماجون را بدون گوشت نیز می توان تهیه کرد که روی خمیر با ترکیبی از پنیر ترکی یا فتا، تخم مرغ، کره و جعفری پر می شود. محبوب ترین دستورالعمل برای کسانی که تجربه سنتی تری می خواهند، لاهماجون ترد سیر است که با طعم سیر غالب تهیه می شود.

برای خرید خانه در آنکارا می توانید از سایت املاک ترکیه کوبه استفاده کنید

 

 


 

درباره کوبه

کوبه یک بانک اطلاعات املاک است که اطلاعات جامعی از املاک فروشی در ترکیه و قبرس شمالی را در اختیار متقاضیان خرید ملک قرار می‌دهد.

© 2021 کلیه حقوق برای گروه کوبه محفوظ میباشد. طراحی سایت یاس کیش