میدان هیپودروم

میدان هیپودروم استانبول

هیپودروم واژه ای یونانی است که از دو بخش هیپو به معنای اسب، و دروم به معنای میدان تشکیل شده است. به همین مناسبت هنوز در ترکیه عده ای آن را آت میدانی (at meydani) می خوانند.

مسابقات اسب دوانی و ارابه رانی تفریحات مورد علاقه مردم در دنیای قدیم و در زمان امپراتوری روم و بیزانس بوده است و در بسیاری از شهرهای یونانی و رومی میدان هایی به این منظور ساخته می شده است.

میدان سلطان احمد در محله سلطان احمد، منطقه فاتح، بخش اروپایی استانبول ترکیه، بر اساس ابعاد و نقشه های میدان هیپودروم بنا شده و هنوز قطعاتی از آثار بیزانسی در آن موجود است.

مسیر میدان اسب دوانی آن زمان، در میدان سلطان احمد استانبول با سنگفرش مشخص شده است. همچنین این میدان چندین اثر باستانی جالب توجه از جمله ستون ماری شکل، ستون سنگی تئودوسیوس (ستون مصری)، ستون بافته، آبنمای آلمانی و مجسمه های پورفیروس را در خود جای داده است.
برنامه هایی که در میدات هیپودروم برگزار می شدند، تنها یک مسابقه ورزشی صرف نبودند.

بلکه به عنوان موقعیتی کمیاب و ویژه مردم می توانستند در آن همراه با امپراتور در یک برنامه حضور یابند و او را ببینند. در میدان U شکل، اتاق مخصوص امپراتور (کاتیسما) در انتهای شرقی آن قرار داشت.

امپراتور و خانواده سلطنتی تنها کسانی بودند که می توانستند با عبور از گذرگاه مخصوص از کاخ بزرگ خود مستقیم به میدان هیپودروم آمده و در اتاق مخصوص خود مستقر شوند.

میدان هیپودروم در استانبول در زمان امپراتوری بیزانس مرکز اجتماعات، برنامه های ورزشی و سیرک شهر قسطنطنیه (استانبول امروزی) بوده است. 

برای خرید ملک لوکس در استانبول می توانید از سایت املاک ترکیه کوبه استفاده کنید.

 


 

درباره کوبه

کوبه یک بانک اطلاعات املاک است که اطلاعات جامعی از املاک فروشی در ترکیه و قبرس شمالی را در اختیار متقاضیان خرید ملک قرار می‌دهد.

© 2021 کلیه حقوق برای گروه کوبه محفوظ میباشد. طراحی سایت یاس کیش