چی کوفته

غذای چی کوفته ترکیه ای

چی کوفته (کوفته خام)، یکی از مشهورترین، ساده ترین و نسبتاً مقرون به صرفه ترین غذاهای ترکی است که به عنوان مخلفات همراه غذا، پیش غذا یا حتی میان وعده خورده می شود.

این غذا تاریخچه افسانه ای جالبی دارد. طبق روایات، قدمت این غذای باستانی منطقه بین النهرین به حدود سه هزار سال پیش و زمان پادشاهی نمرود برمی گردد.

رواینگران محلی بر این باورند که هنگامی که نمرود (پادشاه قدرتمند بین النهرین)، تصمیم گرفت تا حضرت ابراهیم را بدلیل ترویج یکتا پرستی و عدم پذیرش بت پرستی بسوزاند، دستور داد تا آتش بسیار عظیمی جهت سوزاندن او مهیا شود و به همین منظور سپاهیان نمرود، همه هیزم های روستاهای اطراف را جمع آوری نمودند به نحوی که حتی یک شاخه هیزم برای پخت غذا در آن دیار باقی نماند.

از این رو و با توجه به عدم امکان دسترسی روستاییان به آتش، زنان آن سرزمین، روش جدیدی جهت فرآوری و پخت گوشت ابداع نمودند. بدین نحو که ابتدا گوشت شکار را تکه تکه می کردند و سپس آن را با بلغور گندم و فلفل تند آنقدر ورز می دادند تا گرمای فلفل منجر به پخت گوشت شود و بدین ترتیب چی کوفته برای اولین بار تهیه گردید و از آن تاریخ تاکنون این غذای محلی طرفداران فراوانی دارد. 
چی کوفته یک غذای تند و ترد است که از طریق ورز دادن گوشت خام بهمراه بلغور گندم و فلفل های تند تهیه شده و معمولاً روی برگ های کاهو یا یک نان نازک همراه با آب لیمو سرو می شود.

البته امروزه بدلیل رعایت موارد بهداشتی و بنا بر دستور وزرات بهداشت ترکیه، استفاده از گوشت خام در تهیه این غذا ممنوع است و برپایه بلغور گندم تهیه می شود. مواد لازم برای تهیه این غذا شامل بلغور، پیاز، سیر، رب انار، پاپریکا، رب گوجه فرنگی، ادویه و گوشت چرخ کرده می باشد.

برای خرید خانه در آنکارا می توانید از سایت املاک ترکیه کوبه استفاده کنید

 

درباره کوبه

کوبه یک بانک اطلاعات املاک است که اطلاعات جامعی از املاک فروشی در ترکیه و قبرس شمالی را در اختیار متقاضیان خرید ملک قرار می‌دهد.

© 2021 کلیه حقوق برای گروه کوبه محفوظ میباشد. طراحی سایت یاس کیش