گوزلمه

غذای گوزلمه ترکیه ای

گوزلمه یکی از غذاهای سنتی ترکیه است که در واقع نوعی بورک ترکیه ای است. تاریخچه ی این غذای  بسیار ساده و لذیذ معروف ترکیه به گذشته دوری بر می گردد و از قرن ۱۵ در کاخ های پادشاهی آن زمان با قارچ، بادمجان کبابی، اسفناج و پنیر تهیه می شده است.

برای تهیه گوزلمه داخل خمیر نازک را با سس ها و مواد مختلف پر می کنند و مانند یک پاکت نامه، آن را از چهار طرف جمع می کنند، سپس بر روی حرارت ملایم ماهیتابه یا فر قرار می دهند تا برشته و طلائی شود.

خمیر گوزلمه معمولا فقط با آرد، نمک و آب درست می شود، همچنین می توان از خمیر نازک و آماده ی یوفکا نیز استفاده کرد. 
گوزلمه انواع مختلفی دارد و انتخاب مواد داخل آن کاملاً سلیقه‌ای است. سنتی‌ترین نوع گوزلمه با گوشت گاو تهیه می‌شود، اما بنا به سلیقه ی افراد برای تهیه گوزلمه از گوشت های متفاوتی مثل (چرخ کرده، خورد شده، گوشت گاو یا گوسفند، بیکن، سوجوک، محصولات دریایی و …)، همچنین سبزیجات متفاوتی مانند (اسفناج، کدو، بادمجان، تره فرنگی، انواع فلفل ها) استفاده می شود.

در مواد داخل گوزلمه همچنین پیاز، پیازچه، سیر، قارچ، سیب زمینی، انواع پنیر، بعضا تخم مرغ و انواع ادویه جات نیز استفاده می شوند. 
گوزلمه بیشتر شیبه بالزاما است و تنها تفاوتش با آن در این است که روی گوزلمه کره یا روغن مالیده می شود ولی بالزاما بدون روغن تهیه می شود. این غدای کم کالری را می توان از اکثر دکه های غذاهای خیابانی استانبول تهیه نمود.

برای خرید خانه در آنکارا می توانید از سایت املاک ترکیه کوبه استفاده کنید

 


 

درباره کوبه

کوبه یک بانک اطلاعات املاک است که اطلاعات جامعی از املاک فروشی در ترکیه و قبرس شمالی را در اختیار متقاضیان خرید ملک قرار می‌دهد.

© 2021 کلیه حقوق برای گروه کوبه محفوظ میباشد. طراحی سایت یاس کیش