پل شهدای 15 جولای

پل شهدای 15 جولای استانبول

پل شهدای ۱۵ جولای اولین پلی است در استانبول بر روی تنگه بسفر احداث شده ‌است. نام رسمی این پل، در ابتدا پل بسفر (پل بغاز) بود، اما با توجه به مسدود شدن این پل در شب کودتای ۱۵ جولای سال 2016 ترکیه و کشته شدن تعدادی از شهروندان بر روی آن و به یاد ایشان، نام این پل از آن سال، به پل شهدای ۱۵ جولای تغییر یافته است.

پل شهدای 15 جولای، پلی معلق و فولادی است که 1560 متر طول، 33.4 متر عرض دارد و فاصله سطح آب بسفر تا زیر پل ۶۴ متر است.

پایه های پل شهدای 15 جولادی با ارتفاع 165 متر در منطقه اوسکودار از بخش آسیایی استانبول و در منطقه بشیکتاش از بخش اروپایی استانبول، قرار دارند.
عملیات ساخت پل شهدای ۱۵ جولای (پل بسفر) توسط شرکت های انگلیسی و آلمانی، در فوریه ۱۹۷۰ آغاز و در ۲۹ اکتبر ۱۹۷۳ یک روز پس از پنجاهمین سالگرد جمهوری ترکیه، به پایان رسید و توسط رئیس جمهور وقت ترکیه افتتاح گشت.

ساخت این پل، در زمان خود بالغ بر 200 میلیون دلار (1.17 میلیارد دلار به نرخ سال 2020) هزینه داشته است.

این پل به مدت ۱۵ سال تنها جاده ارتباطی جهت حمل و نقل زمینی بین دو طرف آسیایی و اروپایی استانبول بود.

امروزه این پل خط دارای ۸ مسیر ارتباطی است که ۶ لاین آن برای تردد وسایط نقلیه و 2 مسیر دیگر آن برای موارد اضطراری در نظر گرفته شده است.

این پل دارای 2 پیاده راه جهت تردد عابرین پیاده می باشد که بدلیل چند فقره خودکشی انجام شده از روی این پل، امروزه استفاده از مسیر تردد عابر پیاده بر روی این پل مجاز نمی باشد.

این پل همچنین هر ساله برای مسابقات بین المللی ماراتن اوراسیای استانبول (ماراتن 2 قاره) استفاده می شود.

برای خرید ملک لوکس در استانبول می توانید از سایت املاک ترکیه کوبه استفاده کنید.

 


 

درباره کوبه

کوبه یک بانک اطلاعات املاک است که اطلاعات جامعی از املاک فروشی در ترکیه و قبرس شمالی را در اختیار متقاضیان خرید ملک قرار می‌دهد.

© 2021 کلیه حقوق برای گروه کوبه محفوظ میباشد. طراحی سایت یاس کیش