پل سلطان سلیم یاووز

پل سلطان سلیم یاووز استانبول

پل سلطان سلیم یاووز، سومین پل ارتباطی کلانشهر استانبول بر روی تنگه بسفر است که قاره های آسیا و اروپا را به هم متصل می کند.

این پل که به نام سلطان نهم امپراتوری عثمانی، سلطان سلیم یاووز نامگذاری شده، از نظر بسیاری از ویژگی ها، نقطه عطفی در تاریخ مهندسی ترکیه و جهان است.

ارتفاع پایه‌های پل سلطان سلیم یاووز 322 متر و عرض آن‌ 59 متر می باشد. طول این پل ۲۱۶۴ متر و ارتفاع معبر پل از سطح آبهای بسفر 73 متر است.

پایه شرقی پل در منطقه بیکوز از بخش آسیایی استانبول و پایه غربی آن در منطقه سارییر از بخش اروپایی استانبول، قرار دارد. 
عملیات ساخت پل سلطان سلیم یاووز، با مشارکت طرفهای دولتی و خصوصی، توسط کنسرسیومی متشکل از یک شرکت ترکی و یک شرکت ایتالیایی در مدت ۲۷ ماه و با هزینه ای بالغ بر 3 میلیارد دلار، تحت نظارت یک شرکت سوئیسی انجام شد و این پل، در تاریخ ۲۶ آگوست ۲۰۱۶ افتتاح گردید.

این پل معلق کابلی که به عنوان نمادی برای رونق شهرنشینی شناخته می شود، در زمان افتتاح، با دارا بودن ۱۰ باند تردد (۸ باند تردد خودرو و ۲ باند عبور قطار)، اولین و طولانی ترین پل معلق در جهان با سیستم ریلی روی آن بود. 
ساخت پل سلطان سلیم یاووز با دغدغه های محیط زیستی فراوانی مواجه بود. دولت ترکیه انتظار داشت تا با افتتاح پل سلطان سلیم یاووز و انتقال جاده کمربندی شهر استانبول به آن و الزام عبور وسایل نقلیه سنگین از این پل، عملا بار ترافیکی پلهای شهدای 15 جولای و سلطان محمد فاتح و به تبع آن بار ترافیکی مناطق مرکزی استانبول را کاهش دهد.

بدین ترتیب بخشی از آلودگی هوای استانبول و مشکلات زیست محیطی ناشی از ترافیک سنگین آن را برطرف نماید ولیکن در عمل، از یکسو با توجه به رشد فزاینده جمعیت استانبول، دستاورد محسوسی در زمینه کاهش ترافیک حاصل نگردید.

از سوی دیگر بدلیل عبور مسیرهای دسترسی پل از میان جنگل های شمال شهر استانبول و قطع تعداد زیادی از درختان، لطمات زیست محیطی شدیدی به محیط زیست استانبول وارد گردید.

امروزه نیز با توجه به واقع شدن این پل در مجاورت مناطق سبز و تالاب های اطراف استانبول (که بیشتر آب آشامیدنی شهر را تولید می کنند)، این پل کماکان تهدیدی بالقوه برای محیط زیست استانبول به شمار می رود.

برای خرید ملک لوکس در استانبول می توانید از سایت املاک ترکیه کوبه استفاده کنید. 

 

 

درباره کوبه

کوبه یک بانک اطلاعات املاک است که اطلاعات جامعی از املاک فروشی در ترکیه و قبرس شمالی را در اختیار متقاضیان خرید ملک قرار می‌دهد.

© 2021 کلیه حقوق برای گروه کوبه محفوظ میباشد. طراحی سایت یاس کیش