منطقه کوچوک چکمجه

منطقه کوچوک چکمجه استانبول

منطقه کوچوک چکمجه استانبول یکی از مناطق شهری پرجمعیت استانبول می باشد که در جنوب بخش اروپایی استانبول قرار دارد. همسایگان این منطقه از جنوب باکرکوی، از شرق باهچه لیولر و باعجیلار، از شمال باشاک شهیر و از شمال غرب آوجیلار می باشند.

کوچوک چکمجه از غرب دارای نوار ساحلی با دریاچه کوچوک چکمجه و از جنوب غرب دارای نوار ساحلی با دریای مرمره است. مساحت آن 37.51 کیلومتر مربع و طبق آمار سال 2020 دارای 789.633 نفر جمعیت (دومین منطقه پرجمعیت استانبول) است.

این منطقه در سال 1987 با جدا شدن از منطقه باکرکوی به یک منطقه مستقل تبدیل شده است.
دریاچه کوچوک چکمجه در حاشیه غربی این منطقه قرار دارد. این دریاچه در نتیجه ذوب شدن یخها در آخرین دوره زمین شناسی تشکیل شده و ۱۴ کیلومترمربع مساحت دارد.

آب دریاچه منطقه کوچوک چکمجه استانبول نیمه شور است. این دریاچه به وسیله یک دیوار شنی از دریای مرمره جدا گردید و تنها راه ارتباط دریاچه با دریا از طریق کانالی به عمق 1.5 متر می باشد.

این دریاچه در سنوات دور محل ییلاق و تفریح ساکنین استانبول بود اما پس از دهه 1970، به دلیل آلودگی دریاچه به پسماندهای خانگی و صنعتی از یک طرف و همچنین کم شدن آب ورودی به آن (بدلیل انتقال آب دریاچه به سد بویوک چکمجه) از سوی دیگر، تحت تأثیر عوامل نامطلوب قرار گرفت و آلوده شد و سطح بالای آلودگی، با از بین بردن شرایط زندگی، آن را به مکانی غیربهداشتی تبدیل نمود.

منطقه کوچوک چکمجه

پس از سال ۲۰۰۰ و با تغییر رویکرد شورای محلی، عملیات احیاء دریاچه آغاز شد. امروزه، بخش عظیمی از ساحل دریاچه پاکسازی گردید و ضمن تجهیز به امکانات اجتماعی و رفاهی گوناگونی در اختیار ساکنین و بازدیدکنندگان قرار گرفت؛ پیاده روی در هنگام غروب در کنار دریاچه کوچوک چکمجه یکی از بهترین پیشنهادها جهت تفریح و اوقات فراغت می باشد.
اگرچه منطقه کوچوک‌ چکمجه استانبول در عصر بیزانس و عثمانی شهر کوچکی بود، اما همیشه یک ناحیه‌ی مسکونی نبوده و تا هفتاد سال پیش، افراد محلی از سایر مناطق استانبول تنها برای سیر و سیاحت و گذراندن تعطیلات تابستان از آن‌جا دیدن می‌کردند.

اما در دوران توسعه شهر استابول، منطقه کوچوک چکمچه تبدیل به یک منطقه صنعتی گردید. بیش از 200 کارخانه بزرگ، سایت صنعتی - تجاری و تقریباً 10 هزار بنگاه صنعتی و کارگاهی در محدوده منطقه در شهرداری ثبت شد. نتیجه این امر افزایش بی رویه ساخت و ساز و زاغه نشینی با تراکم جمعیتی غالب از طبقه کارگر و خانواده های آنها بود. 
با گسترش مناطق غربی استانبول توسعه‌دهندگان و سازندگان خیلی زود متوجه شدند که زمین مسطح و هموار آن از یکسو و دسترسی راحتی به تمام مناطق شهر استانبول، برای پروژه‌های ساخت‌وساز ایده‌آل است. این امر سبب ساخت و ساز پروژه های مسکونی متعددی گردید. به نحوی که امروزه بافت منطقه کوچوک چکمجه استانبول مخلوطی از ساختمان های قدیمی و همینطور مجتمع های لوکس و نوساز می باشد.

کوچوک چکمجه

علاوه براین در کوچوک چکمجه، مراکز خرید و همینطور چندین بیمارستان، بازارهای محلی هفتگی، 4 مرکز فرهنگی، 96 مدرسه رسمی، یک آکادمی هنر و 3 دانشگاه آرل استانبول، آیدین استانبول و صباحتین زعیم نیز وجود دارد.
منطقه کوچوک چکمجه از لحاظ حمل ونقل عمومی و دسترسی، یکی از مناسبترین مناطق بخش اروپایی استانبوا است. بزرگراه های تم و ای 5 از شمال و جنوب این منطقه، عبور می کنند.

لاین متروبوس، خط مترو و یک خط راه آهن شرایط ایده آلی جهت دسترسی کوچوک‌ چکمجه را فراهم نموده است. همچنین، از ایستگاه هالکالی خدمات قطار سریع السیر به آنکارا و قونیه وجود دارد. برای مقصد فرودگاه جدید استانبول تنها 30 دقیقه رانندگی نیاز است.
منطقه کوچوک چکمچه، یکی از مناطقی است که پروژه کانال استانبول، بعنوان یکی از بزرگترین پروژه های سرمایه گذاری دولت ترکیه، از داخل آن عبور خواهد کرد.

پروژه کانال استانبول قرار است دریای سیاه در شمال استانبول را به دریای مرمره در جنوب استانبول متصل نماید. البته آبراه دومی را برای شهر استانبول ایجاد خواهد کرد. 

این پروژه یکی از بزرگترین و مهمترین پروژه های است که دولت ترکیه در دست احداث دارد. در صورت اجرایی شدن تمام بخش های این منطقه را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

از همین رو تعداد زیادی از سرمایه گذاران، سرمایه گذاری های مختلفی در این منطقه را شروع کرده اند تا بتوانند رشد سرمایه بسیار خوبی داشته باشند .

برای خرید ملک ارزان در استانبول می توانید از سایت املاک ترکیه کوبه استفاده کنید.

 

درباره کوبه

کوبه یک بانک اطلاعات املاک است که اطلاعات جامعی از املاک فروشی در ترکیه و قبرس شمالی را در اختیار متقاضیان خرید ملک قرار می‌دهد.

© 2021 کلیه حقوق برای گروه کوبه محفوظ میباشد. طراحی سایت یاس کیش