منطقه مال تپه

منطقه مال تپه استانبول

منطقه مال تپه استانبول (به معنای تپه ای که در آن گنج و یا طلا انباشتگی زیادی دارد) یکی از مناطق شهری استانبول می باشد. این منطقه در جنوب بخش آسیایی آن قرار دارد. همسایگان این منطقه از شمال غرب کادیکوی، از شمال آتاشهیر، از شمال شرق سنجاق تپه و از شرق کارتال می باشند.

مال تپه از جنوب دارای نوار ساحلی با دریای مرمره است. مساحت آن 53.06 کیلومتر مربع و طبق آمار سال 2020 دارای 515.021 نفر جمعیت است. این منطقه در سال 1992 با جدا شدن از مناطق کارتال به یک منطقه مستقل تبدیل شد. محدوده کنونی این منطقه پس از جدا شدن برخی مناطق از آن و براساس اصلاحات ساختار اداری استانبول در سال 2009، تعیین شد.
منطقه مال تپه دارای یک خط ساحلی 7 کیلومتری با دریای مرمره است. ارتفاع زمین در این منطقه از صفر در کناره ساحل دریای مرمره آغاز و با شیب ملایم به سمت شمال ادامه می یابد. به نحوی که ارتفاع از سطح دریا در بخش شمالی این منطقه تا 440 متر افزایش می یابد.

بلندترین نقطه منطقه، کوه کاییس است. منطقه مال تپه دارای خاک حاصلخیزی است. مناطق غیر جنگلی در آن پوشیده از پوشش گیاهی می باشد. ولی امروزه، باغ های انگور، مزارع، مراتع و جنگل های سبز اطراف دامنه تپه ها کم شدند. در ضمن این مناطق امروزه محل استقرار منازل مسکونی، کارگاه ها و کارخانه ها گردیدند.

منطقه مال تپه


تاریخ زندگی در منطقه مال تپه استانبول به دوران امپراتوری بیزانس می گردد. در آن دوران مال تپه، یک دهکده ساحلی کوچک بوده که با صومعه های فراوان توجهات را به خود جلب می نموده است.

علاوه بر این بسیاری از محققان بر این باورند کاخ بریاس (یکی از مشهورترین کاخ های امپراتوری بیزانس) نیز در این منطقه وجود داشتند و براساس متون تاریخی کاخ بریاس توسط باغ های بزرگ و آبراهه ها احاطه شدند و برمبنای یک فرضیه، نام گذاری این منطقه به نام مال تپه، بدلیل گنجینه آب های زیر زمینی آن است.

پس از یک دوره اشغال مال تپه توسط سلجوقیان و در ادامه بازپس گیری منطقه توسط بیزانسیان، مال تپه در هنگام فتح استانبول، به تصرف امپراتوری عثمانی در می آید. مال تپه در دوران امپراتوری عثمانی و با توجه به موقعیت استراتژیکش و استقرار پایگاه های ارتش عثمانی در آن، بیشتر مورد استفاده نظامی قرار می گیرد.

با شروع قرن هجدهم، استفاده نظامی منطقه کم و با توجه به خاک حاصلخیز آن، باغداری و کشاورزی در آن رواج پیدا می نماید. کلیه بناهای منطقه مال تپه در زلزله سهمگین سال 1509 به کلی ویران شدند. پایه های مال تپه امروزی، در قرن شانزدهم ایجاد شدند.
مال تپه در دوران معاصر (نیمه اول قرن بیستم)، بغیر از کاربردهای باغداری و کشاورزی آن، به عنوان مقصد تعطیلات آخر و تابستان جهت مرفهین شهرنشین استفاده می شد. با آغاز دهه 70 میلادی و ساخت اولین پل استانبول بر روی تنگه بسفر، تردد و رفت و آمد به این منطقه افزایش یافت. با توجه به ارزانی زمین و مسکن در آن، تبدیل به منطقه حومه ای و محبوب قشر متوسط پایین و کارگری گردید.

مال تپه

منطقه مال تپه استانبول با توجه به واقع شدن بر روی گسل زلزله، در خلال زلزله سال 1999 به شدت آسیب دید که قیمت ملک در آن را به میزان قابل توجهی کاهش داد. لیکن امروزه با توجه به خط ساحلی طولانی، حمل ونقل عمومی نسبتا مناسب و مراکز اجتماعی، تفریحی و سرگرمی و علیرغم فاصله مال تپه از مرکز شهری استانبول و همچنین هشدارهای در معرض تهدید زلزله بودن منطقه مال تپه در آینده، بازار ساخت و ساز رونق گرفته و قیمت ها افزایش یافته است.
دسترسی منطقه مال تپه مناسب است. حمل و نقل در این منطقه از طریق بزرگراه ها، راه آهن و دریا تأمین شدند. بزرگراه دی 100 (امتداد اتوبان مشهور ای 5)، از این منطقه عبور نموده و خیابان ساحلی مشهور بغداد، که از کادیکوی شروع می شود، نیز در تمام طول ساحل منطقه مال تپه ادامه دارد. البته این منطقه از راههای مهم حمل و نقل در این منطقه محسوب می گردد.

این منطقه همچنین دارای خط متروی است که به کادیکوی متصل است. ساکنین می توانند از طریق این خط مترو به سایر مناطق استانبول دسترسی سریعی داشته باشند.

از لحاظ حمل و نقل دریایی نیز، اتوبوس های موتوری از اسکله های مال تپه به جزایر پرنس و سایر مناطق ساحلی استانبول تردد روزانه دارند. 

برای خرید ملک ارزان در استانبول می توانید از سایت املاک ترکیه کوبه استفاده کنید.

درباره کوبه

کوبه یک بانک اطلاعات املاک است که اطلاعات جامعی از املاک فروشی در ترکیه و قبرس شمالی را در اختیار متقاضیان خرید ملک قرار می‌دهد.

© 2021 کلیه حقوق برای گروه کوبه محفوظ میباشد. طراحی سایت یاس کیش