منطقه شیله

منطقه شیله استانبول

منطقه شیله استانبول یکی از مناطق مرزی استانبول می باشد که در سرحد شرقی بخش آسیایی استانبول قرار دارد. همسایگان این منطقه از جنوب غرب پندیک، از غرب چکمه کوی و از شمال غرب بیکوز می باشند.

شیله از شمال دارای نوار ساحلی با دریای سیاه و از شرق و جنوب با استان کوجااِلی همسایه می باشد. مساحت آن 781.73 کیلومتر مربع و طبق آمار سال 2020 دارای 37.904 نفر جمعیت است. این محدوده در سال 1926 به یک منطقه تبدیل و به استانبول متصل گردیده است.
شیله دارای طولانی ترین نوار ساحلی در میان مناطق استانبول است. طول خط ساحلی این منطقه با دریای سیاه بالغ بر 60 کیلومتر می باشد. این سواحل در تابستان یکی از مکانهای مورد علاقه بازدیدکنندگان و گردشگران است.

هرچند که علی رغم این ویژگی بی نظیر، شنا کردن در آبهای ساحلی منطقه شیله استانبول، از یکسو بدلیل زمستان های سرد و طولانی دریای سیاه و کم بودن طول فصل گرما و از سوی دیگر بدلیل جریان های زیر آب شدید، برای شناگران بی تجربه خطرناک است.

نزدیک به 80% مساحت شیله را جنگل در بر دارد. از این حیث جزو سرسبزترین مناطق استانبول می باشد.
سکونت در این منطقه به 12000 سال قبل از میلاد بر می گردد و شیله در واقع یکی از قدیمی ترین سکونتگاه های استانبول می باشد. با توجه به جذابیت های طبیعی (سواحل و جنگل ها) و بناهای تاریخی موجود، گردشگری یک منبع درآمد بسیار مهم برای اقتصاد شیله است.

منطقه شیله

از جمله اماکن تاریخی و گردشگری این منطقه می توان به قلعه شیله (ساخته شده در قرن 14 در جزیره ای در شیله)، فانوس دریایی شیله (بزرگترین فانوس دریایی ترکیه و دومین فانوس دریایی بزرگ جهان)، قلعه ساریکاواک (دهکده حسنلی)، حمام عثمانی، آبشار دعیرمنچاییر، آبشار حاجیللی، دره یازده دریاچه، تپه و مقبره کومبابا و دریاچه ساکلی اشاره نمود.
یکی از مهم ترین رویدادهای منطقه شیله استانبول، جشنواره فرهنگ و هنر شیله است. در بین جشنواره های فرهنگی ترکیه جایگاه ویژه ای دارد و به طور سنتی سالانه برگزار می شود.

این جشنواره در عرصه بین المللی خود را به اثبات رسانده است. هنگام برگزاری آن، هنرمندان و طراحان مشهور مد در این جشنواره حضور می یابند. چرا که یکی از اصلی ترین موضوعات مورد نمایش در این جشنواره پارچه شیله است که پارچه ای پنبه ای، منقوش، سبک و شفاف است و نماد صنایع دستی این منطقه می باشد. 
شیله با جذابیتهای طبیعی بی نظیرش، از یکسو عنوان منزل دوم و تابستانی شهروندان استانبول شهرت دارد. بسیاری از ترکان (حتی از سایر شهرهای کشور ترکیه) در منطقه شیله استانبول دارای خانه های تابستانی می باشند. از سوی دیگر بعنوان یک مقصد ایده آل جهت یک سفر تفریحی روزانه به شمار می رود. بسیاری از ساکنان استانبول ترجیح می دهند آخر هفته های تابستانی خود را در طبیعت زیبا و دل انگیز آن سپری کنند و براین اساس، جمعیت شیله در طول تابستان به طور چشمگیری افزایش می یابد. امکانات حمل و نقل عمومی در شیله با توجه به فاصله زیاد از بخش مرکزی استانبول بسیار محدود است. غالب تردد سواره این منطقه از طریق وسایط حمل و نقل شخصی انجام می پذیرد. 
 

برای خرید ملک ارزان در استانبول می توانید از سایت املاک ترکیه کوبه استفاده کنید.

 

درباره کوبه

کوبه یک بانک اطلاعات املاک است که اطلاعات جامعی از املاک فروشی در ترکیه و قبرس شمالی را در اختیار متقاضیان خرید ملک قرار می‌دهد.

© 2021 کلیه حقوق برای گروه کوبه محفوظ میباشد. طراحی سایت یاس کیش