منطقه سلطان غازی

 

سلطان غازی، به معنی سلطان جهادگر در راه دین، در مرکز بخش اروپایی استانبول واقع شده است. همسایگان این منطقه از شمال و شرق ایوب سلطان، از جنوب غازی عثمان پاشا، از جنوب شرق اسن لر و از شرق باشاک شهیر می باشند. سلطان غازی فاقد نوار ساحلی بوده، مساحت آن 36.24 کیلومتر مربع و طبق آمار سال 2020 دارای 537.488 نفر جمعیت است. این منطقه در سال 2009 با جدا شدن از مناطق غازی عثمان پاشا، اسن لر و ایوب سلطان به یک منطقه مستقل تبدیل شده است.
یکی از ویژگیهای طبیعی منطقه سلطان غازی، دریاچه سد علی بی است. این دریاچه که در حاشیه شرقی منطقه واقع شده، تامین کننده نیاز آب آشامیدنی بخش قابل توجهی از مناطق طرف اروپایی می باشد. علاوه براین فعالیت های ماهیگیری آماتوری و ورزش های آبی نیز بر روی این دریاچه انجام می شود. قنات های سنگی عثمانی، ساخته شده توسط معمار سینان، که تعدادی از آنها هنوز هم استفاده می شود، یکی دیگر از دیدنیهای منطقه می باشند. همچنین شمال منطقه سلطان گازی میزبان چندین گورستان اصلی شهر استانبول است.
منطقه سلطان غازی دارای دسترسی نسبتا مناسب حمل و نقل شهری می باشد، بزرگراه TEM از مرز جنوبی این منطقه می گذرد و بزرگراه تازه تاسیس مرمره شمالی  (O7)و تونل جبجی، علاوه بر کاهش مناسب ترافیک، ارتباط غربی – شرقی این منطقه را برقرار نموده است. دسترسی عمومی این منطقه نیز از طریق وسایط نقلیه عمومی مانند دلموش ها، اتوبوس ها و خط T4 تراموا تامین شده است.
بافت عمده ساکن در منطقه سلطان غازی، قشر متوسط کارگری است و بر این اساس و علی رغم موقعیت مناسب مکانی این منطقه، خرید ملک در منطقه سلطان غازی بیشتر جهت افرادی توصیه می شود که قصد سکونت در آن را دارند و خریدهای به نیت سرمایه گذاری در این منطقه توصیه نمی شود.