منطقه جزایر پرنس

 

جزایر پرنس، جزایر استانبول یا جزایر سرخ، مجمع الجزایری است که در قسمت شمال شرقی دریای مرمره، در ساحل جنوبی سمت آسیایی استانبول واقع شده و به اختصار جزایر شناخته می شود. این مجمع الجزایر از 9 جزیره بزرگ و کوچک و دو صخره نزدیک به ساحل تشکیل شده و یکی از مناطق 39 گانه استانبول به شمار می رود. 
مرکز منطقه جزیره Büyükada  است و طبق آمار سال 2020، جمعیت منطقه 16033 نفر بوده است. در این جزایر مجموعاً حدود 20،000 محل اقامت و 2500 محل کار و 899 بنای تاریخی وجود دارد که نزدیک به 90٪ این مکانها به عنوان تفرجگاه های تابستانی فعال می باشند. در پنج جزیرهBüyükada ،Heybeliada ، Burgazada،Kınalıada  وSedefadası  سکونتگاه وجود دارد و جزایرSivriada ،Yassıada ،Kaşık Adası و Tavşan Adası فاقد اقامتگاه های دائمی می باشند.
علی رغم موقعیت خارج از ساحل، جزایر پرنس، یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری استانبول است و زندگی در آنها گویا در دنیایی متفاوت جریان دارد؛ معماری قدیمی عمارت های عثمانی، موقعیتی در خارج از ساحل و خیابان های فاقد ترافیک ، عوامل اصلی زمینه ساز گردشی مفرح در طول روز برای مردم محلی و گردشگران است.
سیستم برق این جزایر از طریق پنج کابل دریایی تأمین می شود و در خیابان ها از سیستم های فوتوسل و روشنایی خورشیدی استفاده می شود. آب مورد نیاز جزایر تا دهه 1990، بوسیله کشتی به آنها حمل می شد و لیکن امروزه این امر از طریق لوله کشی زمینی و دریایی از سیستم آبرسانی شهری تامین می شود. 
به دلیل موقعیت جغرافیایی ، دسترسی به جزایر فقط از طریق دریا (کشتی ، موتوری و اتوبوس دریایی) امکانپذیر می باشد. امروزه، با کشتی های حمل و نقل شهری روزانه، سفرهای دریایی از مناطق دیگر استانبول به جزایر و بالعکس برگزار می شود. به غیر از اینها ، سفرهای بین جزایر نیز انجام می گردد. حمل و نقل از جزایر به نزدیکترین نقطه 25 دقیقه طول می کشد، در حالی که از دورترین نقطه حدود 1.5 ساعت طول می کشد.
تا سال 2020 و با توجه به ممنوعیت وسایط نقلیه موتوری، به جز تعداد کمی از وسایط نقلیه عمومی، حمل و نقل داخلی توسط کالسکه و اسب انجام می گردید. ولیکن از این سال و با تصمیم اتخاذ شده در جلسه شورای شهرداری کلانشهر استانبول، دوره کالسکه و اسب کاملاً به پایان رسیده و حمل و نقل در جزایر توسط وسایل نقلیه الکتریکی انجام می گردد.