منطقه بی اوغلو

 

بی اوغلو یکی از شلوغ ترین و پر بازدیدترین مناطق شهری استانبول است که در مرز شرقی بخش اروپایی استانبول واقع شده است. همسایگان این منطقه از شمال شرق بشیکتاش، از شمال شیشلی و کائیتهانه و از شمال غرب ایوب سلطان می باشند. بشیکتاش از شرق با تنگه بسفر و از جنوب با خلیج شاخ طلایی، دارای نوار ساحلی است. مساحت آن 8.96 کیلومتر مربع و طبق آمار سال 2020 دارای 226.396 نفر جمعیت است. طبق نظریه غالب نام این منطقه با توجه به قرار داشتن اقامتگاه سفیر ونیز در آن انتخاب شده است و بی لو (عنوان سفیر ونیز در استانبول) با تغییرات عامیانه انجام شده در آن تبدیل به بی اوغلو گردیده است.
بی اوغلو منطقه ای توریستی است که از شهرت بین المللی به عنوان بهترین مکان برای خرید، مهمانی، لذت بردن از غذاهای لذیذ و بازدید از بناهای فرهنگی و هنری برخوردار می باشد. فعال ترین مراکز هنری، تفریحی و زندگی شبانه در این منطقه واقع شده و عملا بی اوغلو مرکز زندگی شبانه استانبول است و بارها، کافه ها و رستوران های این منطقه در طول روز و شب پذیرای خیل عظیم گردشگران و بازدیدکنندگان می باشند. تقریباٌ تمام کسانی که به استانبول سفر می کنند حتماً سری به منطقه بی اوغلو می زنند و به همین دلیل و علی رغم جمعیت ساکن نسبتا کم تعداد آن، این منطقه تقریبا شلوغ ترین منطقه استانبول به شمار می رود و باتوجه به حجم انبوه توریست ها و هتل های پرتعداد این منطقه در طول شبانه روز بالغ بر چند میلیون نفر در بی اوغلو تردد می کنند. این محله تاریخی برای خود مردم ترکیه نیز بسیار اهمیت دارد چرا که بسیاری از موسسات و مکان های مهم اقتصادی بین المللی، تجاری-اداری، فرهنگی و آموزشی در این منطقه قرار دارد که از جمله آن ها می توان به فرهنگسرای آتاتورک، موزه صنعت، بازار ماهی، مدارس عالی و … اشاره کرد. معروفترین بخش های این منطقه به شرح زیر می باشند:
•    میدان تقسیم: این میدان که مجسمه یادبود جمهوریت در مرکز آن نصب شده، در شمال بی اوغلو واقع شده است. مجسمه جمهوریت توسط مجسمه ساز ایتالیایی به نام پیترو کانونیکا در سال 1928 در مدت حدود 2.5 سال، با وزن 84 تن از سنگ و برنز ساخته و از رم به استانبول آورده شد.
•    خیابان استقلال: این خیابان شلوغ ترین خیابان ترکیه است و در آن شعبات رستورانهای فست فود زنجیره ای بین المللی، فروشگاههای برندهای معروف پوشاک، کافه ها و رستورانهای متعدد، بارهای شبانه و تراموای معروف استانبول وجود دارد. تردد اصلی در این خیابان به صورت پیاده است.
•    برج گالاتا: این برج که در انتهای خیابان استقلال و بخش جنوبی بی اوغلو واقع شده است یکی ازمهمترین و محبوب ترین نقاط دیدنی استانبول اروپایی می باشد. قدمت این بنا به قرن چهاردهم میلادی می رسد و دارای یک سازه مخروطی شکل و گسترده است که در حدود 38 متری از سطح دریا و با ارتفاع 62 متر ساخته شده است.
•    کاخ ونیزی: بنای اولیه این کاخ در اوایل قرن شانزدهم در جنوب بی اوغلو بعنوان مقر سفیر ونیز ساخته شده است. این بنا در سال 1781 با ساختمان کنونی جایگزین شده است. این کاخ به دنبال اتحاد ایتالیا در سال 1861 به سفارت ایتالیا تبدیل شد و در سال 1923 که آنکارا پایتخت جمهوری ترکیه شد، به کنسولگری ایتالیا تبدیل گردید.
با توجه به شلوغی و ازدحام بالای جمعیت در بخش های زیادی از این منطقه حمل و نقل با خودرو شخصی ممنوع یا منوط به اخذ مجوزهای خاص است و لیکن سیستم حمل و نقل عمومی در این منطقه با توجه به جانمایی آن در مرکز استانبول، کاملاًسریع السیر و متنوع است. علاوه بر راههای دسترسی زمینی، امکان تردد از طریق مترو و همچنین تردد دریایی از طریق اسکله های این منطقه امکانپذیر است و خطوط کشتیرانی در بندرهای این منطقه پهلو گرفته و مسافران را جا به جا می کنند. دسترسی زمینی (سواره و پیاده) بی اوغاو با شبه جزیره تاریخی استانبول و منطقه فاتح (محل بازار و قصرهای عثمانی و تعداد زیادی از بناهای تاریخی) از طریق پلهای گالاتا و آتاتورک تامین شده است.
منطقه بی اوغلو بی شک نبض تپنده  استانبول است که مملو از فرهنگ، هنر، سرگرمی و معماری شگفت انگیز است و بسیاری از کسانی که قصد خرید ملک در استانبول را دارند، مایل به سرمایه گذاری در این منطقه هستند. ولیکن توجه به این نکته ضروری است که بخش عمئه ساختار این منطقه تجاری، گردشگری و اداری است و بافت مسکونی محدودی دارد و در همین بخش اندک کسکونی بیشتر املاک موجود قدیمی هستند و قیمت آنها نیز نسبت به سایر مناطق استانبول بالاتر می باشد. هرچند که به دلیل قرارداشتن مراکز مهم سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در منطقه بی اوغلو، این قیمت ها نامعقول به نظر نمی رسند. خرید ملک در این منطقه بیشتر مناسب کسانی است که دسترسی آنها به مراکز و موسسات این منطقه برایشان اولویت است.