منطقه بیلیک دوزو

 

بیلیک دوزو یکی از جهان وطنی ترین مناطق شهری استانبول است که در جنوب بخش اروپایی استانبول واقع شده است. همسایگان این منطقه از شرق آوجیلار، از شمال اسن یورت و از غرب بویوک چکمجه می باشند. بیلیک دوزو از جنوب دارای نوار ساحلی با دریای مرمره است. مساحت آن 37.74 کیلومتر مربع و طبق آمار سال 2020 دارای 365.572 نفر جمعیت است. این منطقه در سال 2008 با منفک شدن از منطقه بویوک چکمجه تاسیس شده است.
این منطقه یکی از سبزترین مناطق بخش اروپایی استانبول است و سرانه فضای سبز آن، بیش از 10 متر مربع برای هر نفر است. پارک گیاه شناسی گرین وادی در دره میانی این منطقه در دست ساخت است. این منطقه بدلیل پوشش فضای سبز خود و نزدیکی به دریا، دارای هوای خنک و مناسب در تابستان است ولی به همین دلیل زمستان های نسبتا سردتری نسبت به سایر مناطق همجوار دارد. به دلیل وزش باد همیشگی و نسیمهای تابستانی، آلودگی هوا در این منطقه در حد بسیار اندک است.
بیلیک دوزو یکی از مناطق کمیاب استانبول است که فقیر نشین نیست و یکی از جهان وطنی ترین مناطق استانبول به شمار می رود و تعداد قابل توجهی از شهروندان خارجی در این منطقه زندگی می کنند. منطقه بیلیک دوزو در سطح استاندارد یک شهر اروپایی طراحی شده است و با خیابان های وسیع، بلوارها، پیاده روها و مناطق سبز، چهره جدید شهرنشینی برنامه ریزی شده استانبول را نشان می دهد. منطقه بیلیک دوزو با محیطی بسیار تمیز، زیرساخت های زیبا، تجهیزات پزشکی عالی و امکانات آموزشی به مرکز اصلی اقامت طبقه متوسط رو به بالا تبدیل شده است. بیش از 40٪ از ساکنان این منطقه فارغ التحصیل دانشگاه هستند. 
با توجه به سیستم حمل و نقل سریع موجود، به همین دلیل بسیاری از شهروندان به منطقه Beylikdüzü در استانبول مهاجرت کردند.
با گسترش خطوط ارتباطی حمل و نقل در شهر استانبول، تعریف فاصله تغییر کرده و مکانهایی که در گذشته دور از مرکز بودند به لطف این امر نزدیکتر شده اند، نمونه واقعی این موضوع، تسهیل دسترسی به منطقه بیلیک دوزو و ارتقاء کیفیت حمل و نقل عمومی ساکنین این منطقه می باشد. امروزه یکی از راههای مناسب جهت دسترسی به منطقه، خطوط اتوبوسرانی سریع السیر متروبوس است که در بزرگراه ای 5 به صورت شبانه روزی فعال می باشد. علاوه بر متروبوس، رفت و برگشت اتوبوس های عمومی سریع، نیز از میدان تقسیم به بیلیکدوزو به صورت روزانه انجام می گردد. از بیلیک دوزو تا فرودگاه بین المللی استانبول 57 کیلومتر فاصله است و یک سرویس رفت و برگشت وجود دارد که از فرودگاه تا بیلیک دوزو و بالعکس به متقاضیان ارائه سرویس می نماید. همچنین با توجه به مجاورت منطقه بیلیک دوزو با شاه راه ای 5 کلیه وسایل حمل و نقل عمومی سایر مناطق که از طریق این بزرگراه در حال تردد هستند امکان ارائه خدمات حمل و نقل عمومی به ساکنین منطقه را دارا می باشند. عملیات احداث خط مترو منطقه نیز آغاز شده است و مطابق برنامه ارائه شده از طرف دولت ترکیه، تا سال 2023 خطوط مترو به این منطقه دسترسی خواهند داشت .
در سنوات گذشته اقتصاد بیلیک دوزو عموماً مبتنی بر صنعت و تجارت بوده و از این رو یکی از بزرگ‌ترین بنادر استانبول به نام امبارلی در این منطقه واقع گردیده است؛ که این بندر یکی از ۵۰ بندر بزرگ کانتینری جهان است ولیکن در سالهای اخیر بیلیک دوزو با تامین امکانات بیشتری در قالب مراکز خرید، بیمارستان ها، سرمایه گذاری ها و پروژه های املاک و مستغلات، صنایع، دانشگاه ها، دبیرستان ها و مراکز تجاری بسیار مجلل و پیشرفت های گسترده زیرساختی، زمینه ساز افزایش تعداد سرمایه گذاران و ساکنان شده و ترکیب این امر با پوشش سبز فراگیر، مجاورت دریاچه ها و سواحل، سیستم های خانگی هوشمند قابل کنترل از طریق فناوری و نزدیکی به بزرگراه ای 5 سبب افزایش تصاعدی تعداد آپارتمان ها و دانشگاه ها و ارتقاء سطح بهره وری منطقه شده است. امروزه بیلیک دوزو میزبان پروژه های مسکن گسترده و مکان های لوکس است و به عنوان یکی از حوزه های مهم سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران به شمار می رود. تقاضای آپارتمانهای نوساز در این منطقه افزایش یافته و انتظار می رود در سالهای آینده نیز افزایش یابد. قیمت شاخص برای املاک و مستغلات نیز در بیلیک دوزو با نوسانات مداوم قیمت بسیار افزایش یافته است.