منطقه بشیکتاش

 

بشیکتاش یکی از قدیمیترین مناطق شهری استانبول است که در مرز شرقی بخش اروپایی استانبول واقع شده است. همسایگان این منطقه از شمال ساریر و از غرب شیشلی، از شمال غرب کائیتهانه و از جنوب بی اوغلو می باشند. بشیکتاش از شرق دارای نوار ساحلی با تنگه بسفر است. مساحت آن 18.04 کیلومتر مربع و طبق آمار سال 2020 دارای 176.513 نفر جمعیت است. طبق یکی از پذیرفته ترین نظریات که در میان مورخان مورد تائید است، نام اصلی بشیکتاش Beştaş (پنج سنگ) است که به پنج ستون سنگی که بارباروس حیرالدین پاشا (یکی از معروف ترین دریاسالاران امپراطوری عثمانی) برای بستن کشتی های خود برپا داشت اشاره دارد.
اگرچه بشیکتاش از نظر جمعیت و مساحت یک منطقه نسبتاً کوچک از استانبول است، اما به دلیل تجارت، مراکز خرید، اماکن تاریخی، دانشگاه ها، چشم اندازهای زیبا از تنگه بسفر و محورهای مراسلاتی کلیدی یکی از مهمترین مناطق این شهر به حساب می آید و این امر سبب گردیده که جمعیت روزانه منطقه چندین برابر جمعیت سرشماری رسمی باشد. بشیکتاش در رتبه بندی 2013 در میان کلیه مناطق ترکیه، به دلیل کیفیت بالای زندگی و سطح فرهنگی مناسب، از نظر شاخص توسعه انسانی و شاخصهای فردی برای درآمد و تحصیلات، رتبه اول را کسب نموده است. این منطقه همچنین مرکز مالی پیشرو ترکیه است.
بشیکتاش شامل چندین مکان مهم در امتداد ساحل اروپا در بسفر، از آخرین اقامتگاه امپراتوری عثمانی کاخ دولماباهچه در جنوب تا منطقه بیبک در شمال است. این منطقه همچنین محل قرارگیری برخی از گرانترین محلات های استانبول مانند لونت و اتیلر است. از دیگر محله های معروف آن می توان به یلدوز، کوروچشمه، اورتاکوی و آرناووتکوی اشاره کرد. بشیکتاش قلب تپنده استانبول است و خانه یکی از موفق ترین تیم های فوتبال نیز می باشد. ورودی دو پل اصلی تنگه بسفر، پلهای "شهدای 15 ژوئیه" و "فاتح سلطان محمت" (که دو قاره آسیا و اروپا و دو طرف شهر استانبول را به یکدیگر متصل می کنند) به بخش اروپایی استانبول، نیز در این منطقه واقع شده اند.
بشیکتاش بعنوان یکی از مرکزی ترین مناطق استانبول، در حمل و نقل از یک مزیت بزرگ برخوردار است که ورودی پل های بسفر و فاتح سلطان محمت در سمت اروپایی در این منطقه است. بشیکتاش یک قطب مهم حمل و نقل است که روزانه صدها کشتی و اتوبوس به آن وارد و از این منطقه خارج می شوند. علاوه بر اتوبوس ها ایستگاه زنجیرلیکویو، بعنوان آخرین ایستگاه متروبوس بخش اروپایی در منطقه بشیکتاش است. از اسکله های بشیکتاش و بارباروس حیرالدین پاشا به اسکله های اسکودار، کادیکوی و جزایر پرنس در بخش آسیایی، خطوط حمل و نقل دریایی هر روزه برقرار می باشد.