منطقه باکرکوی

 

باکرکوی یک منطقه شهری در جنوب بخش اروپایی استانبول است. این منطقه جنوب بزرگراه اصلی E-5 واقع شده است. همسایگان این منطقه از شمال باهچه لیولر و گونگورن، از شمال غرب کوچوک چکمجه و از شمال شرق زیتین بورنو می باشند. باکرکوی از جنوب دارای نوار ساحلی با دریای مرمره است. مساحت آن 29.65 کیلومتر مربع و طبق آمار سال 2020 دارای 226.229 نفر جمعیت است.قدمت این منطقه بعنوان یکی از قدیمی ترین مناطق استانبول به زمان امپراتوری روم برمی گردد و براین اساس یکی از ویژگیهای این منطقه دارا بودن آثار تاریخی است که در داخل بخش های مختلف این منطقه دیده میشود و از معروفترین آنها میتوان به آثار باقیمانده از دیوار قدیمی شهر استانبول، اشاره کرد.
فرودگاه آتاتورک بعنوان فرودگاه بین المللی شهر استانبول در این منطقه واقع شده است و تا قبل از سال 2019 و افتتاح فرودگاه جدید استانبول، این فرودگاه یکی از پرترددترین فرودگاههای بین المللی منطقه بود ولیکن پس از آن فرودگاه آتاتورک عملا تعطیل گردید و هم اینک صرفا جهت پروازهای خاص مورد استفاده قرار می گیرد و مقرر شده که در محل این فرودگاه پروژه عظیم پارک ملی استانبول اجرا شود.
در حال حاضر منطقه باکرکوی، دارای 2 بافت و بخش متفاوت است. بخشی که کنار ساحل قرار گرفته است و دارای مجتمع های لوکس با منظره بسیار زیبایی از دریا، مراکز خرید، آکواریوم استانبول، رستوران های کنار ساحل و هتل های متعدد است و بخش دیگر باکرکوی که در پشت منطقه ساحلی قرار گرفته، بخش مسکونی آن است که میزبان طبقه متوسط رو به بالای شهروندان استانبول است. دراین بخش با بافت مسکونی با ساختمان های قدیمی و کوتاه مرتبه و ویلایی واقع شده اند.