منطقه باعجیلار

 

باعجیلار (به معنای باغداران انگور) یک منطقه متوسط شهری در بخش اروپایی استانبول است. این منطقه مابین بزرگراههای اصلی E-5 و TEM واقع شده است. همسایگان این منطقه از جنوب باهچه لیولر، از  غرب کوچوک چکمجه، از شمال غربی باشاک شهیر، از جنوب شرقی گونگورن و از شرق اسن لر می باشند. این منطقه فاقد ساحل بوده و ارتفاع آن از 50 تا 130 متر از سطح دریا متغیر است. مساحت آن 22.40 کیلومتر مربع و طبق آمار سال 2020 دارای 737.206 نفر جمعیت (سومین منطقه پرجمعیت استانبول) است.
همانطور که اسم آن معلوم می باشد این منطقه در ابتدا محل تاکستان¬های انگور حاشیه استانبول و یکی از محلات منطقه باکرکوی بوده است اما با رشد شهرنشینی در اواخر دهه 1970 میلادی باغ های انگور ناپدید شدند و موج مهاجرت به این منطقه سرازیر گردید که این امر سبب احداث تعداد زیادی آپارتمان های کوچک با حداقل مقررات شهرسازی گردید به نحوی که تا دهه 90 عملا به منطقه ای شلوغ و بدون حداقل زیرساختهای شهری تبدیل گردید. با جدا شدن از منطقه باکرکوی در سال 1992، رفع مشکلات زیرساختی در دستور کار مقامات محلی قرار گرفت و تلاش نمودند تا در پارک ها، کافه ها و سایر امکانات رفاهی سرمایه گذاری کنند اما منطقه به قدری پر شده بود که فضای کمی برای این امور وجود داشت . امروزه مسائل زیرساختی آن تا حد زیادی حل شده است. و لیکن در 15 سال گذشته افزایش جمعیتی را تجربه نکرده است، زیرا ظرفیت آن از نظر توسعه و پروژه پر شده است. شورای محلی در تلاش است که شهرت گذشته ناخوشایند منطقه را با برنامه ریزی منطقی شهری و از طریق پروژه های اجتماعی و مسکونی و بهسازی پارک ها، فضای سبز پاک نماید 
باعجیلار همچنین میزبان صنایع زیادی، مانند کارخانه های تولید منسوجات، کارگاههای چاپ و نشر، بازار عمده فروشی کالاهای خشک، بازار بزرگ اتومبیل دست دوم، مرکز شرکت های حمل بار و میزبان بزرگترین روزنامه ها و کانالهای تلویزیونی ترکیه است. باعجیلار یکی از توسعه یافته ترین مناطق استانبول از نظر حمل و نقل عمومی است.