منطقه باشاک شهیر

 

باشاک شهیر یک منطقه شهری مدرن در مرکز بخش اروپایی استانبول است. همسایگان این منطقه از شمال آرناووتکوی، از غرب اسن یورت و از جنوب آوجیلار، کوچوک چکمجه، باعجیلار و اسن لر، از شرق سلطان غازی و از شمال شرق ایوب سلطان می باشند. مساحت آن 104.48 کیلومتر مربع و طبق آمار سال 2020 دارای 469.924 نفر جمعیت است. این منطقه در سال 2009 مستقل شده است.
باشاک شهیر برای مدرن سازی صنعت املاک خود سرمایه گذاری نموده و این امر منطقه باشاک شهیر را در استانبول در رده مناطق سطح بالا در سمت اروپایی شهر قرار داده که توسعه سریع پروژه های مجتمع مسکونی را تجربه می کند. همچنین به دلیل ایجاد برخی پروژه های بزرگ از جمله فرودگاه سوم استانبول و پل سوم استانبول، قیمت املاک و مستغلات در این منطقه در سالیان جاری افزایش فراوانی یافته است و انتظار می رود اجرایی شدن پروژه عظیم کانال استانبول (که از طریق آوجیلار، کوچوک چکمجه، باشاک شهیر و آرناووتکوی عبور می کند)، به رشد قیمت املاک و مستغلات منطقه کمک چشمگیری نماید.
این منطقه به دلیل تمرکز بالای امکانات بهداشتی و پزشکی شناخته می شود. پروژه بیو استانبول، که بزرگترین مجموعه شهر پزشکی در اروپا است، با امکاناتی مانند تحقیقات علمی و آموزشی و توسعه ، واحدهای مهمان نوازی ، بخشهای تجاری ، مراکز فرهنگی و سالنهای کنفرانس هم در این منطقه در دست ساخت می باشد که پیش بینی می شود این پروژه هم مردم محلی و هم گردشگران خارجی را به خود جلب کند. مرکز خرید معروف" استانبول مال" نیز در این منطقه واقع شده است.
باشاک شهیر منطقه ای است که از زیرساخت های سطح بالا با ساختارهای مدرن و سرتاسری برخوردار است. منطقه باشاک شهیر دارای یک شبکه حمل و نقل گسترده است که شامل اتوبوس های عمومی و خصوصی است. همچنین خط جدید مترو نیز تقریباً تکمیل شده و در حال حاضر ساخت خط جدید تراموا در حال انجام است. ساختارهای معاصر ساختمانی، ارزشهای اجتماعی و فرهنگی بالاتر و امکانات بهداشتی و آموزشی بهتر این منطقه را از سایر مناطق استانبول متمایز می کند.