منطقه آوجیلار

 

آوجیلار یکی از مناطق خوب و رو به رشد قسمت اروپایی استانبول است که به "تاج استانبول" شهرت دارد. همسایگان آن منطقه کوچوک چکمجه از شرق، منطقه باشاک شهیر از شمال، مناطق اسنیورت و بیلیکدوزو از غرب و دریای مرمره از جنوب هستند. مساحت آن 41.92 کیلومتر مربع و طبق آمار سال 2020 دارای 436.897  نفر جمعیت است. بر اساس آمار سرشماری سال ۲۰۱۸، این منطقه دارای جمعیتی بالغ بر ۴۳۵ هزار نفرمی باشد. آوجیلار تقریبا ۲۷ کیلومتر با مرکز شهر قدیمی استانبول (تکسیم و بی اوغلو) فاصله دارد و اتوبانهای E80 و E5  از آن عبور می کند. این منطقه پر از آپارتمان های مسکونی و کارگاه های صنعتی قدیمی است که به مرور در حال تبدیل شدن به مجتمع های لوکس و نوساز می باشند.
این منطقه تا نیمه اول قرن بیستم دهکده ای کوچک در مجاورت شهر استانبول بود، با گسترش شهر استانبول ابتدا به محل ویلاهای تابستانی اهالی شهر تبدیل گردید و لیکن در ابتدای دهه 1960 و با استقرار کارخانه ها و کارگاههای صنعتی در سمت جنوبی منطقه، عملا به یک شهرک صنعتی تبدیل شد، ولیکن در این کاربری هم برای مدت طولانی باقی نماند؛ گسترش سریع شهر استانبول، سرمایه گذاری های انجام شده در حمل و نقل و زیرساخت ها و تحولات نحوه زندگی، راه را برای مجتمع های مسکونی بزرگ با امکانات گسترده گشود. به نحوی که در شرایط کنونی، منطقه آوجیلار یکی از مناطقی است که در بازار مسکن خود نرخ رشد و بازدهی اقتصادی بالایی دارد.
یکی از مهمترین ویژگیهای منطقه آوجیلار، دسترسی خوب آن به مناطق مختلف شهر استانبول می باشد. اتوبان مشهور ای 5 از وسط منطقه آوجیلار عبور می کند و ساکنین این منطقه به راحتی می توانند با استفاده از متروبوس که به صورت بیست و چهار ساعته در مسیر این اتوبان فعال است، به تمام مناطق استانبول دسترسی داشته باشند. به علاوه آوجیلار جزو مناطقی است که تا پایان سال 2021، خط مترو در تمام بخشهای آن فعال خواهد گردید. ایستگاه متروی مارمارای که بخش اروپایی استانبول را به بخش آسیایی متصل می کند، در فاصله نزدیکی از منطقه آوجیلار قرار گرفته است و موجب می شود تا ساکنین این منطقه به راحتی به بخش آسیایی استانبول دسترسی داشته باشند .
منطقه آوجیلار، یکی از مناطقی است که پروژه کانال استانبول، بعنوان یکی از بزرگترین پروژه های سرمایه گذاری دولت ترکیه، از داخل آن عبور خواهد کرد. پروژه کانال استانبول قرار است دریای سیاه در شمال استانبول را به دریای مرمره در جنوب استانبول متصل نماید و آبراه دومی را برای شهر استانبول ایجاد خواهد کرد، این پروژه یکی از بزرگترین و مهمترین پروژه های است که دولت ترکیه در دست احداث دارد که تمام بخش های این منطقه را تحت تاثیر قرار خواهد داد. از همین رو تعداد بسیار زیادی از سرمایه گذاران، سرمایه گذاری های مختلفی در این منطقه را شروع کرده اند تا بتوانند رشد سرمایه بسیار خوبی داشته باشند .
یکی از ویژگیهای بزرگ این منطقه وجود دانشگاههای متعدد است که موجب شده تا این منطقه بیشتر حال و هوای فرهنگی داشته باشد. یکی از دانشگاههای خیلی مهم در این منطقه که در ابتدای منطقه آجیلار قرار گرفته است و فضای بسیار بزرگی را نیز به خود اختصاص داده است، دانشگاه استانبول می باشد. این دانشگاه دارای دانشکده های مهندسی، ادبیات، دامپزشکی، مدیریت و تربیت بدنی میباشد .
منطقه آوجیلار، منطقه ای است که دارای بافت قدیمی قابل توجهی است و علی رغم ساخته شدن پروژه های مسکونی نوساز در طول چند سال گذشته، منطقه ای نیست که از لحاظ سبک منطقه ای و زندگی، بسیار لوکس معرفی شود. این منطقه جزو مناطق متوسط شهر استانبول محسوب می شود و حدود قیمت املاک نیز مناسب با همین بافت منطقه ای تعریف شده است. برای خریدارانی که قصد خرید ملک در استانبول در منطقه ای با دسترسی خوب و تقریباٌ مرکزی (در مقایسه با مناطق غربی تر استانبول) و با سرمایه گذاری مناسب هستند، منطقه آوجیلار یکی از مناسب ترین گزینه های خرید می باشد.