قوانین خرید ملک در ترکیه

در سال‌های اخیر که تب مهاجرت در میان ایرانیان داغ شده است، یکی از بهترین و آسان‌ترین روش‌ها، مهاجرت از طریق خرید ملک است.

این روش در بعضی از کشورها قابل اجرا است. ترکیه به عنوان یکی از کشورهای همسایه ایران، مقصد ایده‌آلی برای مردم ما است. دلیل این موضوع را می‌توان در اشتراکات فرهنگی و سبک زندگی مردم ایران و ترکیه یافت. به علاوه نزدیکی این کشور به ایران، برای کسانی که علاقه ندارند برای همیشه از وطن دور شوند، یک امتیاز بسیار خوب است.

برای سفر به ترکیه نیازی به ویزا نیست. به همین دلیل به دست آوردن حق شهروندی دراین کشور، مزایای بسیار زیادی برای ایرانیان دارد. امکان دریافت حق شهروندی با خرید ملک در کشور ترکیه امکان‌پذیر است. در این مطلب به قوانین خرید ملک در ترکیه خواهیم پرداخت.


قوانین خرید ملک در ترکیه در سال ۲۰۲۱

بر اساس قوانین ترکیه، تمامی اتباع خارجی (به جز کسانی که به هر دلیل اجازه خرید و فروش در این کشور را ندارند) با رعایت تمامی قوانین این کشور، می‌توانند اقدام به خرید ملک کنند. این ملک می‌تواند کاربری مسکونی، اداری، تجاری یا به صورت اراضی باشد.

بر اساس این قوانین، سقف قیمتی برای خرید وجود ندارد. یعنی هر فرد می‌تواند ملکی به هر مبلغ در این کشور خریداری کند و اقامت موقت ترکیه را به دست آورد. این اقامت باید هر سال تمدید شود. اما اگر فرد ملکی به قیمت ۲۵۰ هزار دلار و بالاتر از آن خریداری کند، در مدت زمانی کوتاه می‌تواند حق شهروندی خود را دریافت کند. این ملک به مدت سه سال باید در رهن دولت ترکیه بوده و حق خرید و فروش آن برای مالک وجود ندارد. بعد از سه سال ملک آزاد شده و می‌توان آن را به فروش رساند.

 

قوانین خرید ملک در ترکیه


محدودیت‌ها و شرایط قرارداد ملک در ترکیه

همان‌طور که گفته شد تمامی اتباع خارجی، به شرط نداشتن ممنوعیت قانونی، امکان خرید ملک در کشور ترکیه را دارند. اما محدودیت‌هایی هم برای خرید ملک در این کشور وجود دارد.

شهروندان خارجی اجازه خرید یا اجاره ملک در مناطق نظامی یا امنیتی در این کشور را ندارند. از طرف دیگر شهروندان خارجی تنها می‌توانند ۱۰ درصد از اراضی هر منطقه در شهر را خریداری کنند و امکان بیشتر از آن برایشان وجود ندارد.

این بدان معناست که اگر فرد تصمیم به خرید املاک بیشتر در ترکیه دارد باید به سراغ مناطق دیگر برود. اگر قرارداد ملک باعث نقض هر کدام از قوانین کشور ترکیه شود یا ملک از طرف یکی از وزارتخانه‌ها یا مراکز امنیتی ترکیه به هر دلیلی تایید نشود، قرارد خرید فسخ خواهد شد.
 

چگونه در ترکیه خانه بخریم؟

اولین و مهمترین قدم برای خرید ملک در ترکیه، مشورت با وکیل مهاجرتی است. قطعا افراد عادی از قوانین و شرایط خرید ملک در ترکیه اطلاعات دقیق ندارند.

با اینکه در سایت‌های مختلف در این مورد زیاد مطلب وجود دارد، اما هر قانونی تبصره‌ها و شرایط خاص خودش را دارد. ممکن است وکلا بتوانند به متقاضی، راه‌های بهتر، مکان‌های بهتر و شرایط ایده‌آل‌تری را برای خرید پیشنهاد بدهند.

برای طی مراحل خرید ملک در ترکیه یا باید ابتدا به این کشور سفر کرد و یا راه ساده تر یعنی در سایتهای اینترنتی اطلاعات املاک ترکیه به جستجو و بررسی املاک پرداخت.

بعد از بازدید از ملک‌های مورد نظر و انتخاب آن، کارشناس شهرداری در کشور ترکیه، ملک را قیمت‌گذاری می‌کند. قیمتی که کارشناس تعیین می‌کند معمولا با قیمت واقعی ملک تفاوت چندانی ندارد. به همین دلیل مالک نمی‌تواند قیمتی بالاتر برای ملک خود اعلام کند. کارشناس در حقیقت برای امنیت خاطر مشتری وارد عمل می‌شود.

معمولا بعد از واریز مبلغی به عنوان پیش‌پرداخت به حساب مالک، قرار انتقال سند گذاشته خواهد شد. باقی مبلغ ملک بعد از انتقال سند واریز خواهد شد. بعد از یک هفته سند در دست خریدار است.

در مرحله بعد باید از اداره مهاجرت ترکیه تقاضای وقت مصاحبه کرد. بعد از سوال و جواب‌ها، کارت اقامت یک یا دوساله به آدرس خانه‌ای که خریداری شده است ارسال می‌شود. در تمامی این مراحل وکیل همراه فرد خواهد بود تا در صورت بروز هر مشکلی ، او را راهنمایی کند.

اقامت موقت باید در پایان هر سال تمدید شود. از طرفی فرد باید در سال حداقل دو هفته در کشور ترکیه اقامت داشته باشد. نکته مهم دیگر این است که هیچ جرم کیفری نیز نه در ترکیه و نه در ایران نباید برای فرد ثبت شده باشد.


مدارک مورد نیاز برای دریافت اقامت کشور ترکیه با خرید ملک

مدارک لازم برای خرید خانه در ترکیه به شرح زیر است:
-    شناسنامه، کارت ملی و پاسپورت با ترجمه ترکی (این ترجمه باید حتما توسط مترجم رسمی مورد تایید اداره مهاجرت ترکیه باشد.)
-    ارائه برگه بیمه‌نامه که شامل بیمه زلزله برای آپارتمان، خانه، دفتر و هر ملکی است که خریداری شده است.
-    دو قطعه عکس خریدار که باید مربوط به کمتر از ۶ ماه قبل از عقد قرارداد باشد.
-    برگه پایان کار و برگه تسویه حساب مالیات و عوارض (این برگه باید از شهرداری منطقه‌ای که ملک خریداری شده، دریافت شود.)
-    در صورت آشنا نبودن به زبان ترکی، حضور مترجم و شاهد الزامی است.
-    در صورت حضور وکیل، اصل و کپی وکالت‌نامه با ترجمه‌ الزامی است. (ترجمه وکالت‌نامه به زبان ترکی باید به تایید وزارت خارجه و دادگستری ترکیه رسیده باشد.)
-    یک قطعه عکس فروشنده
-    سند ملک مورد معامله یا یک نامه از طرف سازمان ثبت اسناد ترکیه که در کنار احراز هویت مالک، تمامی مشخصات ملک شامل مختصات محل، متراژ و ویژگی‌ها در آن ثبت شده باشد.

 

هزینه‌های خرید ملک در ترکیه

بعد از بررسی قوانین خرید ملک در ترکیه و توضیح نحوه خرید خانه در ترکیه، حالا باید هزینه‌های لازم برای خرید ملک را برآورد کرد. وکیل مهاجرتی در ابتدا هزینه کلی زندگی در کشور ترکیه به تفکیک هر شهر، را برای متقاضی شرح می‌دهد. سپس ریز هزینه‌های لازم برای خرید ملک در اختیار او قرار خواهد گرفت. این هزینه‌ها در کنار مبلغ ارزش ملک باید محاسبه شوند تا فرد پیش از معامله بداند که چه مقدار پول نیاز دارد.
-    برای استعلام عدم وجود ملک در اراضی نظامی، باید هزینه‌ای به سازمان نقشه‌بردای و ثبت اراضی پرداخت شود.
-    برای خرید ملک باید از یک وکیل مشورت گرفت. هزینه وکلا  با توجه به میزان شهرت آن‌ها کاملا متفاوت است.
-    هزینه ترجمه اسناد و مدارک توسط دارالترجمه‌های مورد تایید اداره اسناد ترکیه
-    مالیات انتقال ملک بر اساس قیمتی که توسط کارشناس ارزیابی شده، تعیین می‌شود.
-    برای ثبت سند مالکیت در اداره ثبت اسناد کشور ترکیه هم باید مبلغی را پرداخت کرد.
-    بیمه‌نامه زلزله در کشور ترکیه یک بیمه اجباری است. هزینه این بیمه با توجه به متراژ ملک تعیین می‌شود.
-    در صورتی که ملک از مشاورین امکلاک خریداری شده باشد، هزینه کمیسیون را هم باید به سایر هزینه‌ها اضافه کرد.
-    تقریبا حدود ۴ درصد قیمت خانه، باید به عنوان هزینه ثبت زمین در نظر گرفته شود که بین خریدار و فروشنده تقسیم می‌شود. خریدار باید ۲ درصد از این مبلغ را پرداخت کند. این مبلغ با توافق طرفین می‌تواند تغییر کند.
-    مالیات نظافت محیط زیست هم از دیگر هزینه‌هایی است که مالک باید پرداخت کند.

قوانین خرید ملک در ترکیه

پیشنهاد کوبه

 • Image Description

  ACAR BLU

  قیمت از : 9,683,200 لیرترکیه
  • اتاق : 1+3
  • کاربری: مسکونی
  • مساحت ناخالص: 273.69 m2
  • شناسه ملک: ST390KB
 • Image Description

  VERSUS DRAGOS

  قیمت از : 4,684,900 لیرترکیه
  • اتاق : 1+3
  • کاربری: مسکونی
  • مساحت ناخالص: 253.24 m2
  • شناسه ملک: ST372KB

فایلهای جدید املاک

 • Image Description

  ACAR BLU

  قیمت از : 9,326,900 لیرترکیه
  • اتاق : 1+3
  • کاربری: مسکونی
  • مساحت ناخالص: 263.62 m2
  • شناسه ملک: ST388KB
 • Image Description

  MINA TOWERS

  قیمت از : 1,473,300 لیرترکیه
  • اتاق : 1+1
  • کاربری: مسکونی
  • مساحت ناخالص: 91.28 m2
  • شناسه ملک: ST463KB
 • Image Description

  TORKAM E5

  قیمت از : 1,391,600 لیرترکیه
  • اتاق : 1+2
  • کاربری: مسکونی
  • مساحت ناخالص: 77.27 m2
  • شناسه ملک: ST320KB

مناطق استانبول