فونیکولارهای استانبول

 

حمل نقل عمومی در استانبول
استانبول یکی از شلوغ ترین شهرهای جهان محسوب می شود و با توجه به وسعت زیاد آن، جابجایی در آن به هیچ وجه آسان نیست. صرف نظر از خودروهای شخصی، شهرداری استانبول برای تسهیل این مشکل، روشهای مختلف حمل و نقل عمومی را مورد استفاده قرار داده است، یکی از مهیج ترین و جذاب ترین این روش ها استفاده از فونیکولارها می باشد.

فونیکولارها

فونیکولارها قطارهای کابلی بدون موتوری هستند که اولین مرتبه حدود پانصد سال پیش طراحی شدند و از آنها برای جابجایی مردم در دامنه‌های شیبدار و جهت صعود به ارتفاع استفاده می‌شود. این قطارها اکثرا در مواقعی استفاده می شوند که دو ایستگاه، تراز ارتفاعی متفاوتی داشته باشند و مسیر مستقیم ارتباطی این دو ایستگاه دارای شیبی بیشتر از 10 % باشد و معمولا دارای دو واگن هستند که توسط طناب فولادی مستحکمی به یکدیگر متصل شده اند و حرکت این دو واگن به طور همزمان صورت می پذیرد. بدین نحو که با حرکت یکی به پائین، دیگری بالا می‌رود و یا به بیان دیگر، همزمان با کشیدن یکی از واگن ها به بالا، واگن دیگر با سرعت یکسان به پایین هدایت می شود.


فونیکولارهای استانبول
شهر استانبول در شرایط کنونی دارای 3 خط فونیکولار می باشد (2 خط زیر زمینی و یک خط فرا زمینی) که نسبت به جابجایی مسافرین در مسیرهای مربوطه اقدام می کنند. این فونیکولارها از یکسو به دلیل داشتن مسیرهای اختصاصی، مسافران را درگیر ترافیک استانبول نکرده و نقش مهمی در حمل و نقل عمومی استانبول دارند و از سوی دیگر، هر یک از آنها با توجه شرایط خاص خود، به نوعی یک جاذبه گردشگری برای شهر استانبول به حساب می آیند.


F1 – خط فونیکولار Taksim  – Kabataş
این خط زیرزمینی که در سال 2006 افتتاح شده است میدان تکسیم در قلب بخش توریستی استانبول را به اسکله کاباتاش در مجاورت تنگه بسفر متصل می کند. طول مسیر آن 640 متر است و مسافرین در مدت 2 دقیقه و 30 ثانیه در این مسیر جابجا می شوند. اختلاف ارتفاع این دو ایستگاه برابر 74.5 متر است و بیشترین میزان شیب مسیر برابر 22% است.


F2 – خط فونیکولار Beyoğlu – Karaköy 
این خط زیرزمینی در سال 1863 ساخته شده است و بعد از مترو لندن، قدیمی ترین مسیر ارتباطی زیرزمینی حمل و نقل عمومی دنیا به شمار می رود. این خط ایستگاه کاراکوی در محل تلاقی تنگه بسفرو خلیج شاخ طلایی را به انتهای خیابان استقلال در مجاورت برج گالاتا متصل می کند. طول مسیر آن 573 متر است و مسافرین در مدت 1 دقیقه و 40  ثانیه در این مسیر جابجا می شوند. اختلاف ارتفاع این دو ایستگاه برابر 61 متر است و بیشترین میزان شیب مسیر برابر 24% است. این ایستگاه با توجه به قدمت آن، در چندین مرحله و در سالهای 1910، 1970 و 2007 مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است. 


F3 – خط فونیکولار Seyrantepe  – Vadistanbul
این خط که در سال 2017 افتتاح شده است مرکز خرید وادی استانبول واقع در محله ماسلاک استانبول را به ایستگاه مترو سیران تپه (عملا به شبکه مترو استانبول) متصل می کند. طول مسیر آن 750 متر است و مسافرین در مدت 2 دقیقه و 40 ثانیه در این مسیر جابجا می شوند. این خط بر خلاف دو خط قبلی زیرزمینی نمی باشد و مسیر عبور آن از بالای زمین و برفراز خیابانهای مربوطه است.

مناطق استانبول

درباره کوبه

کوبه یک بانک اطلاعات املاک است که اطلاعات جامعی از املاک فروشی در ترکیه و قبرس شمالی را در اختیار متقاضیان خرید ملک قرار می‌دهد.

© 2021 کلیه حقوق برای گروه کوبه محفوظ میباشد. طراحی سایت یاس کیش