شغل مناسب برای مهاجرین ترکیه

شغل مهاجرین ترکیه

چگونه در ترکیه شغل پیدا کنیم؟

جستجوی شما برای کار در ترکیه از منزلتان شروع می‌شود، زیرا قبل از ورود به این کشور برای گرفتن مجوز کار به تأییدیه کار نیاز دارید. تعدادی سایت کاریابی وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید. این سایت‌ها عبارت‌اند از:

 • Expat.com
 • iSKUR
 • Jobs In Istanbul
 • Reed.co.uk - Jobs In Turkey
 • Totaljobs - Jobs In Turkey

یافتن شغل در ترکیه برای اتباع خارجی

آموزش زبان انگلیسی

هنگامی که صحبت از آموزش زبان انگلیسی (به‌صورت خصوصی یا در بخش آموزشی) به میان می‌آید، شانس شما برای گرفتن مجوز کارافزایش پیدا می‌کند. در صورت داشتن مدرک مناسب مانند TEFL (تدریس زبان انگلیسی به‌عنوان یک زبان خارجی) شانس خود را برای یافتن شغل با درآمد نسبتاً خوب افزایش خواهید داد. تقاضا به‌ویژه در نقاط مهم از جمله استانبول، آنکارا و ازمیر زیاد است. برای خرید خانه در بهترین منطقه استانبول یک شغل مناسب معمولا نیاز است. پس از دریافت مدرک لیسانس، گواهی دوره ۱۷۰ ساعته TEFL و تجربه عملی در کلاس درس، کاندیدای اصلی برای تدریس زبان در ترکیه خواهید بود. شما می‌توانید جستجوی خود را برای مشاغل مرتبط با TEFL در ترکیه با استفاده از سایت‌های زیر آغاز کنید:

 • Go Overseas - Teach English in Turkey
 • i-to-i
 • International TEFL Academy
 • Teach Away
 • TEFL.com - Job Seeker

کار در بخش گردشگری

کارهای تابستانی زیادی برای کسانی که دوست دارند طعم فرهنگ ترکی را بچشند و درعین‌حال درآمدی هم داشته باشند در صنعت گردشگری وجود دارد. برای خرید ویلا در ترکیه به پول ایران نیز نیاز به شغل دارید. خواه به دنبال جای تفریحی عمومی باشید یا بازدید از یک شهر ترکیه، می‌توانید برای پیداکردن شغل در ترکیه، سایت‌های زیر را بررسی کنید:

 • EasyExpat.com - Jobs in Istanbul
 • iAgora
 • Learn4Good - Summer Jobs in Turkey

از طرف دیگر، می‌توانید در یک آژانس موقت مانند Adecco ترکیه ثبت‌نام کنید و به‌روزرسانی‌های موقعیت‌ها را متناسب با اولویت‌های خود دریافت کنید.

دوره‌های کارآموزی

به‌احتمال زیاد فرصت‌هایی را در استانبول پیدا خواهید کرد؛ جایی که بسیاری از شرکت‌های جهانی مانند گوگل، ردبول، وودافون و کلگیت پالمولیو دارای شعبی در ترکیه هستند. برای بازدید از مشاغل کوتاه‌مدت تا کار در تمام طول سال، می‌توانید موارد زیر را بررسی کنید:

 • GoAbroad.com - Internships abroad in Turkey
 • Go Overseas - Internships in Turkey
 • Graduateland - Internships in Turkey

همچنین IAESTE وجود دارد، سازمانی که دوره‌های کارآموزی را برای دانشجویانی که رشته‌های تحصیلی علمی و فنی را دنبال می‌کنند، فراهم می‌کند. برای شروع دوره کارآموزی در ترکیه به مجوز کار نیاز دارید که می‌توانید آن را از کنسولگری ترکیه در کشور خود دریافت کنید. دوره‌های کارآموزی عمدتاً بدون دستمزد هستند، اما برخی از کارفرمایان مسکن رایگان در سالن‌های دانشگاه ترکیه و کمک‌هزینه ماهانه‌ای، ارائه می‌دهند. زمانی که یک تبعه خارجی قصد کار در ترکیه را دارد، با یکسری شرایط مواجه می‌شود که برخی از آنها مربوط به سهمیه استخدام اتباع ترکیه در همان تجارت است. برای مثال:

 • در محل کاری که برای آن مجوز کار درخواست شده است، باید حداقل پنج نفر که شهروند جمهوری ترکیه هستند، استخدام شوند.
 • برای استخدام اتباع خارجی در شرکت‌های گردشگری، سهمیه جداگانه‌ای وجود نخواهد داشت، مشروط بر اینکه حداقل ۱۰ نفر از شهروندان جمهوری ترکیه در این شرکت‌ها شاغل باشند.

البته برای اخذ اقامت در ترکیه مهاجرین می توانند با خانه خریدن در ترکیه به هدف خود برسند. برای رسیدگی به درخواست کار شما، حدود دو ماه زمان نیاز است. هنگامی که همه چیز را روشن کردید، از شما خواسته می‌شود برای دریافت مهر ویزای کاری خود به کنسولگری مراجعه کنید. اگر در مورد واجد شرایط بودن خود برای مجوز کار شک دارید، همیشه قبل از شروع روند درخواست کار، مشاوره بگیرید.

تأسیس شرکت خود در ترکیه

اگر به فکر راه‌اندازی کسب‌وکار و شغل خود در ترکیه هستید، ابتدا باید مدارک و مستندات خود را حاضر کنید. علی‌رغم اقدامات مختلف دولت ترکیه برای تسهیل این فرآیند، مقررات ویزا و محدودیت‌هایی که اتباع خارجی با آن روبرو هستند، کل فرآیند را به چشم‌اندازی دلهره‌آور تبدیل می‌کند. شرایط خرید ملک در ترکیه و اقامت کار سختی نیست. می توانید به صفحه مربوط به آن مراجعه کنید و اطلاعات خود را بروز نمایید. البته این بدان معنا نیست که اخذ مجوز غیرممکن باشد اما باید توصیه‌های خوبی را ترجیحاً از یک متخصص ترک‌زبان دریافت کنید. عواملی که باید در نظر بگیرید عبارت‌اند از: نوع شرکتی که باید راه‌اندازی کنید، هزینه‌های سرمایه‌گذاری، بدهی‌های مالیاتی، مقررات مربوط به استخدام اتباع ترکیه و محدودیت‌های شخصی شما. اگر در روند کاری خود تردید دارید، با شخصی که قبلاً (به طور قانونی) این کار را انجام داده صحبت کنید یا با اتاق بازرگانی و صنعت ترکیه تماس بگیرید.

شغل مناسب برای مهاجرین ترکیه

اگر قصد دارید به‌عنوان یک شهروند خارجی به دنبال شغل در ترکیه باشید و یا اقامت توریستی ترکیه را می خواهید، باید بدانید کنترل‌های زیادی بر روی انواع کارهایی که می‌توانید انجام دهید، وجود دارد. لیست طولانی از یکسری مشاغل وجود دارد که به‌سادگی در دسترس شما نیستند. این لیست شامل پزشکان، پرستاران، ماماها، دندانپزشکان، دامپزشکان، داروسازان، بینایی شناسان، قضات، وکلا، نگهبانان، دفاتر اسناد رسمی و بسیاری از فعالیت‌های حرفه‌ای دیگر می‌شود. کار به‌عنوان یک مدیر اجرایی در آژانس مسافرتی نیز مانند هر چیزی که با ناوبری دریایی یا کار بر روی کشتی انجام می‌شود، غیرممکن است. کنسولگری ترکیه، فهرستی به‌روز از تمام مشاغل ممنوعه را ارائه می‌دهد و وزارت کار، اطلاعاتی در مورد مقررات مربوط به هر یک از بخش‌های استخدامی دارد.

قوانین عمومی شغل در ترکیه چگونه است؟

شغل مناسب برای مهاجرین ترکیه و البته خرید منزل در ترکیه برای زندگی در ترکیه بسیار مهم است. ازآنجایی‌که ۹۹ درصد از جمعیت ترکیه مسلمان هستند، طبق آمار دولتی، اعیاد مذهبی از اهمیت بالایی برخوردار هستند. دو جشن اسلامی، جشن سه‌روزه پایان ماه مبارک رمضان و جشن چهارروزه قربانی، هفت تعطیلات ملی ترکیه را تشکیل می‌دهند. ساعات کار نمی‌تواند بیش از ۴۵ ساعت در هفته باشد و معمولاً به طور مساوی در شش روز تقسیم می‌شود. از نظر فنی، هفته کاری استانداردی وجود ندارد. بیشتر مشاغل از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۵:۳۰ بعدازظهر باز می‌شوند. در طول ماه‌های تابستان زمان شروع و پایان زودتر از این خواهد بود. مرخصی استحقاقی سالانه پس از یک سال خدمت در هر شغلی شروع می‌شود. شما با داشتن سابقه شغلی بین ۱ تا ۵ سال، می‌توانید ۱۴ روز در سال مرخصی استحقاقی بگیرید. درصورتی‌که سابقه شغلی شما افزایش پیدا کند و به ۱۵ سال و بیشتر از آن برسد، مرخصی استحقاقی شما به ۲۶ روز در سال افزایش می‌یابد. حداقل دستمزد یک شغل در ترکیه برای کارکنانی که مجرد هستند ۳۵۷۸ لیر در ماه بدون مالیات است. کارکنانی که متأهل هستند نیز مبلغ ۳۰۱۳.۷۰ لیر بدون مالیات‌بردرآمد دریافت می‌کنند.

جمع بندی آنچه باید در مورد شغل مناسب برای مهاجرین ترکیه بدانید

در چند سال گذشته، اقتصاد ترکیه برای حفظ رشد سریع خود تلاش کرده است. همچنان پیش‌بینی می‌شود که در سال ۲۰۲۱ رشد ۵.۷ درصدی داشته باشد. چالش‌های اصلی، مربوط به مشارکت کم نیروی کار زنان، فقدان مهارت‌ها و قوانین سخت‌گیرانه استخدامی است که مانع از ایفای نقش‌های کلیدی توسط کارگران واجد شرایط خارج از کشور می‌شود. در ضمن باید بگوییم قیمت خرید آپارتمان در ترکیه نیز نوساناتی دارد. شهر پایتخت ترکیه، آنکارا و همچنین مرکز اشتغال و روابط بین‌الملل این کشور، استانبول، نقاط کانونی شغل مناسب برای مهاجرین ترکیه هستند. به‌عنوان یک کارگر خارجی، به دلیل محدودیت‌های دولتی در استخدام، برای شروع برخی مشاغل در ترکیه تحت‌فشار خواهید بود. رشته‌های پزشکی و معدنی همگی برای متقاضیان بین‌المللی ممنوع است. اگر امیدوار هستید که انگلیسی را به‌عنوان یک زبان خارجی تدریس کنید یا وارد صنعت گردشگری شوید، خوش‌شانس هستید؛ کارگران خارجی انگلیسی‌زبان در این بخش‌ها از محبوبیت خاصی برخوردار هستند. درحالی‌که نیازی نیست به زبان ترکی تسلط داشته باشید، اما لازم است برای موفقیت در کار خود حداقل زبان ترکی را به‌خوبی درک کنید.  

مناطق استانبول

درباره کوبه

کوبه یک بانک اطلاعات املاک است که اطلاعات جامعی از املاک فروشی در ترکیه و قبرس شمالی را در اختیار متقاضیان خرید ملک قرار می‌دهد.

© 2021 کلیه حقوق برای گروه کوبه محفوظ میباشد. طراحی سایت یاس کیش