سیستم آموزش ابتدایی (اجباری)

سیستم آموزش ابتدایی (اجباری)

طبق قانون اساسی جمهوری ترکیه، هر شهروند این کشور دارای حق تحصیل رایگان برای تحصیلات ابتدایی اجباری است. از سال 2012، دوازده سال تحصیل ابتدایی جهت دختران و پسران اجباری است که معمولا به 3 دوره 4 ساله تقسیم می شود. در این ساختار، به جز مراکز آموزشی دارای مجوز خاص یا موسسات خارجی، زبان ترکی به عنوان زبان مادری آموزش داده می شود. 
وزارت آموزش ملی (MEB) نظارت بر آموزش کشور را بر عهده دارد و مسئول تهیه برنامه های درسی، هماهنگی سازمان های رسمی و خصوصی و داوطلبانه، طراحی و ساخت مدارس، تهیه مواد آموزشی و غیره است. برنامه های درسی و آیین نامه های تهیه شده توسط وزارت مذکور در شورای عالی آموزش ملی بررسی و مصوب می شود. در استانها ، امور تربیتی توسط ادارات آموزش و پرورش ملی  انجام می شود که توسط وزیر منصوب شده، اما به وسیله استانداران نظارت می شوند. دولت مرکزی عهده دار کلیه هزینه های آموزشی مردم است و حدود 10٪ از بودجه عمومی به آموزش ملی اختصاص یافته است.
تقویم آموزشی معمولاً از اواسط سپتامبر (اواخر شهریور) آغاز و تا اواسط ژوئن (اواخر خرداد) ادامه می یابد، هرچند که تفاوت هایی بین مناطق شهری و روستایی در این تقویم وجود دارد. در ایام ذکر شده مدارس به مدت پنج روز در هفته (دوشنبه تا جمعه) و به میزان 35-40 ساعت در هر هفته خدمات آموزشی ارائه می نمایند. روز درسی مدارس نیز معمولاً در دو بخش صبح و بعد از ظهر برگزار می شود. بین ماههای ژانویه - فوریه تعطیلات زمستانی دو هفته ای وجود دارد. 
سیستم آموزشی ملی ترکیه از دو بخش اصلی "آموزش رسمی" و "آموزش غیر رسمی" تشکیل شده است.

  • آموزش رسمی:

آموزش رسمی، به آموزشی اطلاق می شود که به صورت منظم جهت افراد در یک گروه سنی خاص و در مدارس ارائه می گردد. این بخش شامل آموزش مقدماتی (پیش دبستانی)، ابتدایی، آموزش متوسطه و موسسات آموزش عالی است.
دوره آموزش مقدماتی (پیش دبستانی): این نوع آموزش یک آموزش اختیاری برای کودکان بین 3-5 سال (زیر سن تحصیلات ابتدایی اجباری) است که قبل از ابتدایی ارائه می شود. هدف از این آموزش اطمینان از رشد جسمی، ذهنی و حسی کودکان و کسب عادت های خوب، آماده سازی کودکان برای تحصیلات ابتدایی، ایجاد فضای رشد مشترک برای کسانی که در شرایط نامناسب زندگی می کنند و اطمینان از صحبت کردن درست و خوب به زبان ترکی است. آموزش پیش دبستانی در مهد کودک ها، خانه های نگهداری روزانه، کلاس های مهد کودک در مدارس ابتدایی و مهد کودک های خصوصی، همه تحت نظارت وزارت آموزش ملی انجام می شود. 
دوره آموزش ابتدایی: براساس قانون جدید سال 2012، آموزش ابتدایی به مدت 8 سال (دو دوره چهار ساله)، برای کلیه دختران و پسران از سن 5،5 سالگی اجباری است. هدف از تحصیلات ابتدایی این است که اطمینان حاصل شود که هر کودک دانش اولیه، مهارت ها، رفتارها و عادت های خود را برای تبدیل شدن به یک شهروند خوب را کسب می کند، مطابق با مفاهیم اخلاقی ملی تربیت می شود و برای زندگی و برای سطح تحصیلات بعدی با توجه به علایق و مهارتهای او آماده می شود. این آموزش در مدارس دولتی بصورت رایگان ارائه می شود ولیکن مدارس خصوصی (پولی) تحت کنترل دولت نیز وجود دارند. در بیشتر مدارس ابتدایی، درس زبان خارجی از کلاس 4 شروع می شود. در پایان 8 سال آموزش ابتدایی، دانش آموزان موفق جهت آخرین مقطع آموزش اجباری به دوره تحصیلات متوسطه می روند.
دوره آموزش متوسطه: تحصیلات متوسطه به مدت چهار سال اجباری است. هدف از تحصیلات متوسطه این است که به دانش آموزان در راستای شناسایی مشکلات فردی و اجتماعی، جستجوی راه حل، آگاهی بخشی و کمک به توسعه اقتصادی - اجتماعی و فرهنگی کشور، دیدگاه فرهنگی مشترک داده شود و دانش آموزان را برای آموزش عالی، حرفه، زندگی و تجارت متناسب با علاقه و مهارت آنها آماده سازد. آموزش متوسطه از طریق دبیرستان های عمومی (لیسه ها) و هنرستان های فنی و حرفه ای و فنی ارائه می شود. دبیرستانهای عمومی دانش آموزان را برای موسسات آموزش عالی آماده می کنند در حالیکه دبیرستانهای فنی و حرفه ای آموزشهای تخصصی را با هدف آموزش نیروهای متخصص ارائه می دهند. 
علاوه بر دبیرستان های عادی، دبیرستان های عصرگاهی نیز وجود دارند که معمولاً در همان ساختمان مدرسه فعالیت می کنند. این موارد به گونه ای طراحی شده اند که به افرادی که بعد از دوره ابتدایی (یا دوره راهنمایی) مشغول به کار می شوند، امکان ادامه تحصیل رسمی داده شود. بیشتر دبیرستان ها متعلق به دولت هستند و فرصت های آموزشی رایگان را فراهم می کنند ولیکن دبیرستان های خصوصی نیز وجود دارد که هزینه آن توسط والدین پرداخت می شود. فارغ التحصیلان دبیرستان ها در صورت موفقیت در امتحانات پذیرش می توانند در دانشگاه ها شرکت کنند.

  • آموزش غیر رسمی:

ارائه آموزش غیررسمی در ترکیه توسط شبکه ای از مراکز آموزشی، تحت نظارت وزارت آموزش ملی (MEB) انجام می شوند. هدف از آموزش غیررسمی، آموزش خواندن و نوشتن، کمک به ادامه تحصیل دانش آموزان با تحصیلات ناقص، آموزش سبک زندگی سالم و آموزش دانش و مهارت لازم افراد از مشاغل مختلف می باشد.

برای خرید ملک در ترکیه می توانید از سایت املاک ترکیه کوبه استفاده کنید.

درباره کوبه

کوبه یک بانک اطلاعات املاک است که اطلاعات جامعی از املاک فروشی در ترکیه و قبرس شمالی را در اختیار متقاضیان خرید ملک قرار می‌دهد.

© 2021 کلیه حقوق برای گروه کوبه محفوظ میباشد. طراحی سایت یاس کیش